We never sell your data to third parties
Baldor EM2543TS-12 is a 50 HP, 1775 RPM, 3-phase NEMA Premium Super-E general purpose motor with a 326TS frame and Open Steel Band (OPSB) enclosure. This foot-mounted motor operates on 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation for demanding industrial applications such as pumps, fans, and compressors.
MODEL EM2543TS-12
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,904.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
326TS
Frame Material
Steel
HP
50
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
469
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
26.19 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 50 |
|---|---|
| RPM | 1775 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 42F058W480 |
| Frame | 326TS |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4256M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4256M |
| Elec. Spec | 42WGW480 |
| CD Diagram | CD0104 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 42F58 |
| Layout | 42LYF058 |
| Frame | 326TS |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 12#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2543TS-12
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 42F058W480 | BALDOR/COLUMBUS | 1/6/2011 | 56M 4P OPSB HOR 326TS SE | |
| 42F058W480 | BALDOR/OZARK | 1/6/2011 | 56M 4P OPSB HOR 326TS SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2543TS-12 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 42F058W480 |
| CC | 010A |
| FRAME | 326TS |
| S/N | |
| HP | 50 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1775 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | H |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 122/61 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 5 |
| PF | 81 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 148 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 25. 9 Amps |
| Break-Down Torque | 524 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 112 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 357 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 18°C |
| Locked-Rotor Torque | 328 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 21°C |
| Starting Current | 422 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 67 | 77 | 82 | 84 | 84 | 83 |
| Efficiency | 89. 6 | 93. 5 | 94. 4 | 94. 5 | 94. 1 | 93. 7 | 94. 3 |
| Speed (RPM) | 1794 | 1789 | 1784 | 1779 | 1772 | 1767 | 1775 |
| Line Amperes | 29. 4 | 37. 6 | 48. 4 | 60. 8 | 74. 3 | 88. 9 | 68. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200904 | SA 42F058W480 | 1 EA |
| RA188214 | RA 42F058W480 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6360 | LIFTING LUG FOR 42 FRAME MOTORS. | 2 EA |
| HA6017A01 | CAST ADAPTOR | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| 10CB3001 | CONDUIT BOX CAST W/2. 500 LEAD HOLE | 1 EA |
| 19XW3118A12 | . 31-18 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 42EP3200A01 | FR ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 42EP3200B02 | PU ENDPLATE, MACH 324-6T | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 8 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW2501H18 | KEY, 1/2 SQ X 2. 000 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| 42AD2001A01 | BAFFLE PLATE 42 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| 42AD2001A01 | BAFFLE PLATE 42 OPEN, SLOTTED BAND MTRS | 1 EA |
| HA3151A03 | THRUBOLT STUD 1/2-13 X 20. 5 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0104A01 | CONNECTION DIAGRAM | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 42PA1000 | PACKAGING GROUP 42 FRAME PK1024A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2543T
Brand
Baldor
Model
EM2543T-5
Brand
Baldor
Model
EM2543T-BG
Brand
Baldor
Model
EM2543T-8
Brand
Baldor
Model
EM2543T-G
Brand
Marathon Electric
Model
GT0078
Brand
WEG
Model
05018OP3EFP326TS-W40
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT3218A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1214A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1422A |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/