We never sell your data to third parties
Baldor EM2548T is a 60 HP, 1185 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 404T frame (10.00 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 60 Hz with a standard F1 (foot mounted, conduit box left) configuration. Designed for industrial applications like pumps, fans, and compressors, it features robust cast iron construction and high-efficiency performance.
MODEL EM2548T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$11,139.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
404T
Frame Material
Steel
HP
60
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
654
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
34.47 in
Phase
3
Power Factor
79
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Output | 60 |
|---|---|
| RPM | 1185 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 44E057W300G1 |
| Frame | 404T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 4480M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4480M |
| Elec. Spec | 44WGW300 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 44E057 |
| Layout | 44LYE057 |
| Frame | 404T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 5/7/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#6 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2548T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 44E057W300G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/15/2010 | 76M 6P OPSB HOR 404T SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2548T |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 44E057W300G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 404T |
| S/N | |
| HP | 60 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1185 |
| PH | 3 |
| DES | A |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | H |
| ODE BRG | 6312 |
| DE BRG | 6316 |
| AMP | 152/76 |
| USABLE AT 208V | 160 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 94. 5 |
| PF | 79 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 266 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 33. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 843 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 084913 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 384 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 42°C |
| Locked-Rotor Torque | 526 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 50°C |
| Starting Current | 520 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 63 | 74 | 79 | 81 | 82 | 80 |
| Efficiency | 91. 5 | 94. 3 | 94. 8 | 94. 6 | 94. 2 | 93. 4 | 94. 4 |
| Speed (RPM) | 1195. 3 | 1192. 1 | 1188. 9 | 1184. 8 | 1180. 9 | 1176 | 1182 |
| Line Amperes | 37. 6 | 47. 6 | 60. 7 | 75. 5 | 92. 2 | 110 | 85. 5 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194477 | SA 44E057W300G1 | 1 EA |
| RA182064 | RA 44E057W300G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| HA6731 | LIFTING LUG FOR 44 FRAME MOTORS. | 2 EA |
| HA6648A01 | CAST ADAPTER, 44 FRAME - NEMA 404-5 - MA | 1 EA |
| 19XW3816A12 | . 38-16 X. 75 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 2 EA |
| 18CB1006A04 | CB 318 3. 62 LD HOLE, . 38 MTG HOLE & 3. 88 | 1 EA |
| 19XW3118A16 | . 31-18 HEX WASHER HEAD TAPTITE II 1. 00 L | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B25 | BURNDY TERMINAL L125HP | 1 EA |
| 10XN3118K08 | 5/16-18 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 1 EA |
| 44EP1203A02 | FREP, MACH | 1 EA |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN3816K48 | 3/8-16 X 3 HEX HD CAP SCREW, Z/P | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 44EP1202A01 | PU ENDPLATE, MACH. | 1 EA |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 8 EA |
| 18CB1506A01 | CB LID 318 FOR 18CB1006 | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| HW2501K66 | KEY, 3/4 SQ X 5. 625 | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| 44AD2003B01 | BAFFLE PLATE 44 OPSB, 'X' =. 030. 'Y' = | 1 EA |
| HA3175A03 | THRUBOLT STUD 1/2-13 X 24. 250 - GRADE 2 | 4 EA |
| 44AD2003B01 | BAFFLE PLATE 44 OPSB, 'X' =. 030. 'Y' = | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 44PA1000 | PK GP COMB PRINT 39-3/8X31X23-7/8 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2548T
Brand
Baldor
Model
EM2548T-4CI
| Brand | MCR Safety |
| Model | 92723NFM |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U797 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-411750 |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/