We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM2555TS-12 is a 100 HP, 1780 RPM, 3-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 404TS frame and Open Steel Band (OPSB) enclosure. This NEMA Premium motor operates on 60 Hz with a 1.15 service factor and Class F insulation, designed for demanding applications like pumps, fans, and compressors. It features a short shaft (TS suffix) for coupled loads and is part of Baldor's reliable general-purpose line.
MODEL EM2555TS-12
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$12,901.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
404TS
Frame Material
Steel
HP
100
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
941
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
33.97 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 100 |
|---|---|
| RPM | 1780 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 44F006W316G1 |
| Frame | 404TS |
| Weight | 941. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 4484M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 4484M |
| Elec. Spec | 44WGW316 |
| CD Diagram | CD0104 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 44F006 |
| Layout | 44LYF006 |
| Frame | 404TS |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/6/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 12#4 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM2555TS-12
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 44F006W316G1 | BALDOR/COLUMBUS | 7/7/2011 | 84M 4P OPSB HOR 404TS SE | |
| 44F006W308G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/4/2010 | 84M 4P OPSB HOR 404TS SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM2555TS-12 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | OPSB |
| SPEC. | 44F006W316G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 404TS |
| S/N | |
| HP | 100 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1780 |
| PH | 3 |
| DES | A |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | H |
| ODE BRG | 6312 |
| DE BRG | 6316 |
| AMP | 236/118 |
| USABLE AT 208V | 248 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 95. 4 |
| PF | 83 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 295 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 46. 4 Amps |
| Break-Down Torque | 884 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 045551 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 375 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 47°C |
| Locked-Rotor Torque | 498 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 57°C |
| Starting Current | 852 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 46 | 70 | 79 | 83 | 85 | 86 | 84 |
| Efficiency | 92. 6 | 95. 3 | 95. 7 | 95. 6 | 95. 2 | 94. 6 | 95. 4 |
| Speed (RPM) | 1794 | 1789. 8 | 1785. 5 | 1780. 7 | 1775. 5 | 1769. 8 | 1778 |
| Line Amperes | 54. 2 | 70. 6 | 92. 8 | 118 | 145 | 173 | 134 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA226410 | SA 44F006W316G1 | 1 EA | |
| RA213508 | RA 44F006W316G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA | |
| HA6731 | LIFTING LUG FOR 44 FRAME MOTORS. | 2 EA | |
| HA6648A01 | CAST ADAPTER, 44 FRAME - NEMA 404-5 - MA | 1 EA | |
| 19XW3816A16 | . 38-16 X 1. 00 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 2 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 2 EA | |
| 18CB1006A04 | CB 318 3. 62 LD HOLE, . 38 MTG HOLE & 3. 88 | 1 EA | |
| 19XW3118A16 | . 31-18 HEX WASHER HEAD TAPTITE II 1. 00 L | 4 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA | |
| WD1000B25 | BURNDY TERMINAL L125HP | 1 EA | |
| 10XN3118K08 | 5/16-18 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 1 EA | |
| 44EP1203A02 | FREP, MACH | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 10XN3816K48 | 3/8-16 X 3 HEX HD CAP SCREW, Z/P | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| 44EP1202A01 | PU ENDPLATE, MACH. | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 8 EA | |
| 18CB1506A01 | CB LID 318 FOR 18CB1006 | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA | |
| HW2501H24 | KEY, 1/2 SQ X 2. 750 | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| 44AD2001A01 | BAFFLE 44 OPEN, 'X'=1. 00, SLOTTED BAND MT | 1 EA | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB | |
| 44AD2001A01 | BAFFLE 44 OPEN, 'X'=1. 00, SLOTTED BAND MT | 1 EA | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 08 GA | |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| HA3175A04 | THRUBOLT STUD 1/2-13 X 26. 000 - GRADE 2 | 4 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0104A01 | CONNECTION DIAGRAM | 1 EA | |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA | |
| 44PA1000 | PK GP COMB PRINT 39-3/8X31X23-7/8 | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 44-1402 | C FACE KIT 44/404-5UC TC 6316 BRG | A8 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM2555TS-12
Brand
Baldor
Model
EM2555T
Brand
Baldor
Model
EM2555T-5
Brand
Baldor
Model
EM2555T-CI
Brand
Baldor
Model
EM2555T-12
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6003-2NSE9C3 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 1115M4 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/