We never sell your data to third parties
Baldor VEM3613T-5 is a 5 HP, 3450 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a 184TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor without base operates on 575V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor, NEMA Design B, and Class F insulation. It is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL VEM3613T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,242.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
74
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
16.54 in
Phase
3
Power Factor
91
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36A003S505G1 |
| Frame | 182TC |
| Weight | 74. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3630M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3630M |
| Elec. Spec | 36WGS505 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36A003 |
| Layout | 36LYA003 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 4/30/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEM3613T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36A003S505G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/30/2010 | 30M 2P TEFC VER 184TC SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEM3613T-5 |
| SPEC. | 36A003S505G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 4. 7 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 91 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 7. 64 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 34 Amps |
| Break-Down Torque | 33. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 57 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 23. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 72°C |
| Locked-Rotor Torque | 27. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 88°C |
| Starting Current | 45. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 63 | 81 | 88 | 91 | 93 | 93 | 92 |
| Efficiency | 83. 2 | 88. 4 | 89. 1 | 88. 5 | 87 | 85. 7 | 87. 5 |
| Speed (RPM) | 3569 | 3537 | 3504 | 3466 | 3428 | 3385 | 3443 |
| Line Amperes | 1. 79 | 2. 61 | 3. 58 | 4. 68 | 5. 81 | 7. 05 | 5. 36 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194649 | SA 36A003S042G1 | 1 EA |
| RA182235 | RA 36A003S042G1 | 1 EA |
| 34FN3002B02 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 905/. 907 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3301A23 | PU ENDPLATE, ENCL. 182-4TC 206 BRG. W/GR | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3101A25 | THRUBOLT 1/4-20 X 11. 000 OHIO ROD | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3613T
Brand
Baldor
Model
VEM3613
Brand
Baldor
Model
VEM3613T-5
| Brand | US Motors |
| Model | D12CP2PCR |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/