We never sell your data to third parties
Baldor VEM3709T-5 is a 7.5 HP, 3470 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor, designed for 575V, 60 Hz operation, features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque for demanding applications like pumps, fans, and compressors. Its cast iron construction ensures durability in industrial environments.
MODEL VEM3709T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,898.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
101
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
19.28 in
Phase
3
Power Factor
93
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 3470 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36H302S478G1 |
| Frame | 213TC |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3646M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3646M |
| Elec. Spec | 36WGS478 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36H302 |
| Layout | 36LYH302 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/6/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEM3709T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36H302S478G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/7/2010 | 46M 2P TEFC VER 213TC SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEM3709T-5 |
| SPEC. | 36H302S478G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 6. 8 |
| RPM | 3470 |
| FRAME | 213TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 93 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6307 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 11. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 86 Amps |
| Break-Down Torque | 57. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 26 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 39. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 74°C |
| Locked-Rotor Torque | 48. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 93°C |
| Starting Current | 72. 7 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 64 | 85 | 90 | 93 | 94 | 94 | 94 |
| Efficiency | 86. 9 | 90. 6 | 91 | 90 | 88. 7 | 86. 5 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 3571 | 3539 | 3505 | 3468 | 3429 | 3385 | 3445 |
| Line Amperes | 2. 51 | 3. 67 | 5. 14 | 6. 74 | 8. 41 | 10. 3 | 7. 74 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194508 | SA 37H329T929G1 | 1 EA |
| RA182095 | RA 37H329T929G1 | 1 EA |
| 37FN3002C01 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 155 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD., . 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A01SP | FR ENDPLATE, TEFC, 37 L&M, W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3300A01 | FACE MT ENDPLATE-ENCL-307 BRG-213TC-215T | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A30 | HEX HD CAP SCREW-STD THD-. 25 X 20 THD PE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1008SP | 37 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501F21 | KEY, 5/16 SQ X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| HA3104A17 | 5/16-18X13. 250 T-BLT/OHIO | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
VEM3709T
Brand
Baldor
Model
VEM3709T-5
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/