We never sell your data to third parties
Baldor VEUHM3558T-5 is a 2 HP, 1755 RPM three-phase electric motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This unit features a C-face mounting configuration (F3) and is wound for 575V, 60 Hz operation. It is designed for demanding industrial applications such as pumps, fans, and conveyors, offering robust construction and reliable performance.
MODEL VEUHM3558T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$927.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
48
Mounting Arrangement
F3
Number of Poles
4
Overall Length
13.29 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35W819M840G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 48. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3530M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3530M |
| Elec. Spec | 35WGM840 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35W819 |
| Layout | 35LYW819 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F3 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/29/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEUHM3558T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35W819M840G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/30/2010 | 30M 4P TEFC VER 145TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2105L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEUHM3558T-5 |
| SPEC. | 35W819M840G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 2. 4 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 73 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| IP44 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 95 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 48 Amps |
| Break-Down Torque | 24. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 11. 6 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 16 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 18. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 73°C |
| Starting Current | 19. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 50 | 64 | 73 | 78 | 82 | 76 |
| Efficiency | 75. 1 | 83. 8 | 86. 4 | 86. 6 | 86 | 85 | 86. 2 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1778 | 1767 | 1755 | 1741 | 1727 | 1747 |
| Line Amperes | 1. 56 | 1. 76 | 2. 03 | 2. 37 | 2. 78 | 3. 22 | 2. 62 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201843 | SA 35Z023M494G1 | 1 EA |
| RA189136 | RA 35Z023M494G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB4007 | KOBX, AUTOPHORETIC (REL# 79097-49-C) | 1 EA |
| 35GS3009 | GASKET, KOBX 35CB4006 (411881-15A) | 1 EA |
| WD4101A13 | STEEL CAPLUG, BP-1 1/8, PLUG D3561S | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| BP5308A01 | AEGIS SH GRD ASSY W/RETAINER RING | 1 EA |
| 35EP3300A46 | SPL FACE MTD EP-ENCL-145TC-205 BRG | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A18 | 10-32 X 1 1/8 HX WS SL SR (ESKAY) | 2 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4519 | CB LID RAW & UNPRIMED, REL# 79097-50-B | 1 EA |
| 35GS3019 | GASKET, FOR KOBX LID 35CB4519 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1459 | AEGIS SGR LABEL 'AEGISLBL-100' | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000N49 | PAINT, 678. 50 WILKO, REL GRN (55 GA) | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP2105L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CE CC | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
VEUHM3558T-5
Brand
Baldor
Model
VEUHM3558T
Brand
Baldor
Model
VEUHM3558
| Brand | Boston Gear |
| Model | F842B-50K-B5 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 131781.00 |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | UCFL205EMFG |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/