We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EHFM2523T is a 15 HP, 1765 RPM, 3-phase HVAC duty motor with a NEMA 254T frame (6.25 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. Designed for air handling units, chillers, and condenser fans, it features F2 mounting (foot mounted with conduit box on the right), operates on 208-230/460V at 60 Hz, and is part of the Baldor-Reliance Super-E premium efficiency line for commercial and industrial HVAC applications.
MODEL EHFM2523T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,192.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
254T
Frame Material
Steel
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
212
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
23.19 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 15 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 39E172W916G1 |
| Frame | 254T |
| Weight | 212. 000 LB |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3938M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | N |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3938M |
| Elec. Spec | 39WGW916 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39E172 |
| Layout | 39LYE172 |
| Frame | 254T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/27/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHFM2523T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39E172W916G1 | BALDOR/OZARK | 7/17/2006 | 38M 4P OPSB HOR 254T F2 SE |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHFM2523T |
| SPEC. | 39E172W916G1 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMPS | 37. 4-35. 4/17. 7 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 254T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 37. 4 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| AUTO | |
| MANUAL | |
| NONE | |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 44. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 27 Amps |
| Break-Down Torque | 171 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 622 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 78. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 22°C |
| Locked-Rotor Torque | 99. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 29°C |
| Starting Current | 118 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 47 | 70 | 81 | 86 | 88 | 89 | 87 |
| Efficiency | 90. 1 | 93. 3 | 93. 5 | 93. 1 | 92. 2 | 91 | 92. 6 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1784 | 1775 | 1765 | 1754 | 1742 | 1759 |
| Line Amperes | 8. 27 | 10. 72 | 13. 99 | 17. 67 | 21. 74 | 26. 21 | 20. 11 |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/