We never sell your data to third parties
Baldor EHM3615T is a 5 HP, 1750 RPM three-phase electric motor with a NEMA 184T frame (4.5" shaft height) and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This general-purpose motor features a 1.15 service factor, NEMA Design B, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. It is built with Class F insulation and is suitable for driving pumps, fans, conveyors, and compressors in industrial applications.
MODEL EHM3615T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$997.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
93
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
18.04 in
Phase
3
Power Factor
78
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 36M965S268G1 |
| Frame | 184T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3642M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3642M |
| Elec. Spec | 36WGS268 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36M965 |
| Layout | 36LYM965 |
| Frame | 184T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/25/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EHM3615T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36M965S268G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/27/2010 | 42M 4P TEFC HOR 184T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2094E06B03 |
|---|---|
| CAT. NO. | EHM3615T |
| SPEC. | 36M965S268G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMPS | 13. 9-13. 4/6. 7 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 13. 9 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| AUTO | N |
| MANUAL | N |
| NONE | Y |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 14. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 24 Amps |
| Break-Down Torque | 52. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 31 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 31. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 71°C |
| Locked-Rotor Torque | 34. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 87°C |
| Starting Current | 49. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 60 | 72 | 78 | 83 | 83 | 81 |
| Efficiency | 84. 9 | 89. 7 | 90. 3 | 89. 8 | 88. 8 | 87 | 89. 2 |
| Speed (RPM) | 1789. 1 | 1776. 2 | 1762. 3 | 1749. 7 | 1732. 5 | 1714. 3 | 1739 |
| Line Amperes | 3. 55 | 4. 31 | 5. 43 | 6. 65 | 7. 94 | 9. 64 | 7. 42 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA202098 | SA 36M965S268G1 | 1 EA |
| RA189382 | RA 36M965S268G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 36EP3104A01 | FREP MACH W/GRSR, RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3100B98 | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 91XN0540J08 | SCREW, 5-40 X 1/2', FHC, AS | 2 EA |
| HW4500A19 | 1/4-28X1/4 SLOTTED PLUG F/S | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 36FH4009A102SP | IEC FH GREASER W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 37GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK LEXID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3101A28 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 500 OHIO ROD | 4 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 022 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP2094E06B03 | NP LABEL W/BARCODE (PREM EFF HVAC MTR) | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
Baldor
Model
EHM3615T
Brand
Baldor
Model
EHM3615T-5
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 16/3VX400 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/