We never sell your data to third parties
Baldor ECP4108T is a 30 HP, 3520 RPM, 3-phase severe duty motor with a NEMA 286TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. It operates on 208-230/460V at 60 Hz and is designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries with a 5-year warranty.
MODEL ECP4108T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$5,912.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
286TS
Frame Material
Iron
HP
30
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
396
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
26.63 in
Phase
3
Power Factor
90
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 30 HP |
|---|---|
| RPM | 3520 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 10G403Y130G1 |
| Frame | 286TS |
| Weight | 430. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 1042M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1042M |
| Elec. Spec | 10WGY130 |
| CD Diagram | CD0180 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10G403 |
| Layout | 10LYG403 |
| Frame | 286TS |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 4/22/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 9#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP4108T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10G403Y130G1 | BALDOR/COLUMBUS | 4/24/2010 | 42M 2P TEFC HOR 286TS CHEM SER SP32-6 SE |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP4108T |
| SPEC. | 10G403Y130G1 |
| HP | 30 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 66/33 |
| RPM | 3520 |
| FRAME | 286TS |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | G |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| PF | 89 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6311 |
| ODE | 6311 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 44. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 9. 03 Amps |
| Break-Down Torque | 162 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 237 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 58. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 76. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 75°C |
| Starting Current | 215 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 64 | 83 | 88 | 91 | 91 | 91 | 91 |
| Efficiency | 89. 6 | 92. 8 | 93. 4 | 92. 7 | 92. 3 | 91. 1 | 92. 5 |
| Speed (RPM) | 3579 | 3560 | 3542 | 3522 | 3500 | 3474 | 3509 |
| Line Amperes | 12. 1 | 18. 4 | 25. 4 | 33. 3 | 41. 8 | 51 | 38. 4 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA194786 | SA 10G403Y130G1 | 1 EA |
| RA182369 | RA 10G403Y130G1 | 1 EA |
| 37FN3002C03 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 690 ID | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB1000A09P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| HW2501G17 | KEY, 3/8 SQ X 1. 875 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 026 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| 10EP1110A06GP6 | FREP, MACH W/PRIMER & GREEN PAINT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 07 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C04 | STD-E (STOCK CTN LABEL STD-E WITH FLAG) | 4 EA |
| LC0181 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HA4017A11 | 1/8 X 2. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4017A03 | . 125 X 1. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW4600B40 | V-RING SLINGER 2. 000 X 2. 680 X 0. 280 | 1 EA |
| HW4600B40 | V-RING SLINGER 2. 000 X 2. 680 X 0. 280 | 1 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 10FH1007P | FAN COVER, CAST W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN3118K24 | 5/16-18 X 1. 50' HEX HD, GRADE 5 | 1 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 3 EA |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA |
| 10XN3118K36 | 5/16-18 X 2. 25' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| 10EP1105A01P | MACH'D EPOXY PRIMED EP | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP4115T
Brand
Baldor
Model
ECP4110T
Brand
Baldor
Model
ECP4108T
Brand
Baldor
Model
ECP4111T
Brand
Baldor
Model
ECP4107T
Brand
Baldor
Model
EM4108T
Brand
WEG
Model
03036ET3E286TS-W22
Brand
Baldor
Model
ECP4108T-4
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/