We never sell your data to third parties
WEG 03036ET3E286TS-W22 is a 30 HP, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor in a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This W22 platform motor features a 286TS frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60 Hz operation. Constructed with a cast iron frame for severe duty, it includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 03036ET3E286TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$3,193.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284/6TS
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 30 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 44. 0 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 284/6TS |
| RPM | 3535 |
| Full Load Amps | 74. 8-67. 6/33. 8 A |
| Efficiency (100%) | 91. 7 |
| Power factor (100%) | 0. 89 |
| Insulation | F |
| Noise | 72 dB(A) |
| No load current | 17. 0/8. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 30 HP |
|---|---|
| Frame | 284/6TS |
| Full Load Amps | 74. 8-67. 6/33. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4108T
Brand
Baldor
Model
ECP4108T
Brand
Baldor
Model
ECP4108T-4
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more