We never sell your data to third parties
Baldor ECP82394T-5 is a 15 HP, 3525 RPM, three-phase severe duty motor with a NEMA 254T frame (6.25-inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 575V at 60 Hz, features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Its cast iron construction and F1 (foot mounted) configuration make it suitable for demanding applications in oil & gas, chemical processing, and wastewater.
MODEL ECP82394T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,864.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254T
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
303
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
24.78 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 15 HP |
|---|---|
| RPM | 3525 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09G557Y615 |
| Frame | 254T |
| Weight | 305. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0934M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 788903 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0934M |
| Elec. Spec | 09WGY615 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09G557 |
| Layout | 09LYG557 |
| Frame | 254T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 2/26/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/12/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP82394T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09G557Y615 | BALDOR/OZARK | 3/1/2010 | 34M 2P TEFC HOR 254T IEEE-841 SP32-8 SE |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | ECP82394T-5 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 09G557Y615 |
| CC | 010A |
| FRAME | 254T |
| S/N | |
| HP | 15 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 3525 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 575 |
| KVA-CODE | H |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6309 |
| AMP | 13. 8 |
| MOTOR WEIGHT | 262 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 2. 6 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| # OF ROTOR BARS | 28 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 90. 2 |
| # OF STATOR SLOTS | 36 |
| PF | 88 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 22. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 4. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 103 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 886 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 33 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 55°C |
| Locked-Rotor Torque | 41 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 66°C |
| Starting Current | 102 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 57 | 78 | 86 | 88 | 91 | 91 | 0 |
| Efficiency | 86. 2 | 90. 8 | 91. 9 | 91. 9 | 91. 5 | 90. 7 | 0 |
| Speed (RPM) | 3583 | 3567 | 3550 | 3533 | 3514 | 3493 | 0 |
| Line Amperes | 5. 8 | 8 | 10. 7 | 13. 8 | 17 | 20. 4 | 15. 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA192923 | SA 09G557Y615 | 1 EA | |
| RA180547 | RA 09G557Y615 | 1 EA | |
| 37FN3002C02 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 500 ID | 1 EA | |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA | |
| 09CB1002A12P | KOBX W/1. 25 NPT LEAD HOLE & 2. 38 MTG HOL | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| HA3400A39 | STUD- 3/8-16 X 6. 19 OAL HEX WELKER | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4017A08 | . 125X3. 50 GREASER EXTEN. NLA | 1 EA | |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HW4019A01 | PIPE COUPLING 1/8 NPT, STEEL, ZINC COATING | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA | |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| 09EP1118A01P | PUEP MACH, 309 BRG. INPRO SEALS-EPOXY PRI | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA | |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| 09FH1000P | FAN COVER, CAST W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| 12CB1503A01P | KOLD MACH, W/LIP & EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 2 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA | |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA | |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 023 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA | |
| 09EP1118A02GP6 | FREP MACH, 309 BRG. EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 05 GA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA | |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA | |
| 40PA1005 | PACKAGING GROUP, 09 STD | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP82394T-4
Brand
Baldor
Model
ECP82394T-5
Brand
WEG
Model
01536ST3HIE254T-W22
| Brand | Timken Belts |
| Model | R3VX670-4 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/