We never sell your data to third parties
Baldor ECP84108T-5 is a 30 HP, 3520 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 286TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor operates on 575V at 60 Hz, featuring NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Its cast iron construction and Inpro shaft seals are designed for demanding applications in oil & gas, chemical processing, and wastewater.
MODEL ECP84108T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,489.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
286TS
Frame Material
Iron
HP
30
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
5400 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
422
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
26.57 in
Phase
3
Power Factor
90
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 30 HP |
|---|---|
| RPM | 3520 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 10F818Y332 |
| Frame | 286TS |
| Weight | 422. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 1042M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | P |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1042M |
| Elec. Spec | 10WGY332 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10F818 |
| Layout | 10LYF818 |
| Frame | 286TS |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 3#10 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP84108T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10F818Y332 | BALDOR/COLUMBUS | 4/16/2010 | 42M 2P TEFC HOR 286TS IEEE-841 SP32-8 SE |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | ECP84108T-5 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 10F818Y332 |
| CC | 010A |
| FRAME | 286TS |
| S/N | |
| HP | 30 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 3520 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 575 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6311 |
| DE BRG | 6311 |
| AMP | 26. 6 |
| MOTOR WEIGHT | 382 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 3. 7 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 91. 7 |
| # OF ROTOR BARS | 28 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 91. 7 |
| # OF STATOR SLOTS | 36 |
| PF | 90 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 44. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 21 Amps |
| Break-Down Torque | 162 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 374 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 58. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 76. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 75°C |
| Starting Current | 172 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 63 | 83 | 88 | 91 | 91 | 91 | 91 |
| Efficiency | 91 | 93. 3 | 93. 5 | 93 | 92. 5 | 91. 3 | 92. 7 |
| Speed (RPM) | 3579 | 3560 | 3542 | 3522 | 3500 | 3474 | 3509 |
| Line Amperes | 9. 61 | 14. 6 | 20. 2 | 26. 5 | 33. 4 | 40. 7 | 30. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA153300 | SA 10F818Y332 | 1 EA | |
| RA142016 | RA 10F818Y332 | 1 EA | |
| 37FN3002C03 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 690 ID | 1 EA | |
| 10CB1000A09P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 3 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA | |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA | |
| HW2501G17 | KEY, 3/8 SQ X 1. 875 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 033 EA | |
| MJ5002A01 | SILICON RUBBER SEALANT, 732CL 10. 3 OZ TU | 0. 025 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA | |
| 10EP1110A02GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/PRIMER & PAINT | 1 EA | |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 07 GA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA | |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA | |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| 10XN3816K32 | BOLT, 3/8-16X2 HH YZ(5) | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A53 | INPRO/SEAL VBXX FOR 311 BEARING/310 FRAM | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 10FH1007A24P | FAN COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 3 EA | |
| HA4017A02 | . 125X2. 50 GREASER EXTENS. F/S | 1 EA | |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A53 | INPRO/SEAL VBXX FOR 311 BEARING/310 FRAM | 1 EA | |
| HW5100A13 | W4627-047 WVY WSHER | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 10EP1110A01P | MACH'D EPOXY PRIMED EP | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84108T-4
Brand
Baldor
Model
ECP84108T-5
Brand
WEG
Model
03036ST3HIE286TS-W22
| Brand | Bando |
| Model | 800-KPS8M-1360 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/