We never sell your data to third parties
Baldor ECP84111T-5 is a 25 HP, 1180 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 324T frame (8.0 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor operates on 575V at 60 Hz, features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and Inpro shaft seals for harsh environments.
MODEL ECP84111T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$7,924.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
324T
Frame Material
Iron
HP
25
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
1800 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
639
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
30.74 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
575
| Output | 25 HP |
|---|---|
| RPM | 1180 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 12E599Y446 |
| Frame | 324T |
| Weight | 623. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 575 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 1264M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 791046 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1264M |
| Elec. Spec | 12WGY446 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 12E599 |
| Layout | 12LYE599 |
| Frame | 324T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 6/8/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/22/2013 |
| Leads | 3#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP84111T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 12E599Y446 | BALDOR/COLUMBUS | 6/9/2011 | 64M 6P TEFC HOR 324T IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 12E599W940 | BALDOR/COLUMBUS | 2/4/2010 | 48M 6P TEFC HOR 324T IEEE-841 SP32-8 SE |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | ECP84111T-5 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 12E599Y446 |
| CC | 010A |
| FRAME | 324T |
| S/N | |
| HP | 25 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1180 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 575 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6312 |
| DE BRG | 6312 |
| AMP | 25. 4 |
| MOTOR WEIGHT | 635 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 8. 5 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| # OF ROTOR BARS | 42 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 91. 7 |
| # OF STATOR SLOTS | 54 |
| PF | 80 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 111 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 10. 5 Amps |
| Break-Down Torque | 292 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 443 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 109 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 160 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 57°C |
| Starting Current | 151 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 66 | 76 | 80 | 81 | 81 | 81 |
| Efficiency | 87. 6 | 92. 1 | 93 | 93 | 92. 3 | 91. 1 | 92. 6 |
| Speed (RPM) | 1195 | 1192 | 1188 | 1183 | 1178 | 1172 | 1180 |
| Line Amperes | 12. 1 | 15. 4 | 20. 1 | 25. 4 | 31. 3 | 39. 3 | 28. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA224876 | SA 12E599Y446 | 1 EA | |
| RA211977 | RA 12E599Y446 | 1 EA | |
| 09FN3001B03SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA | |
| WD1000B19 | TERMINAL BURNDY L250HP | 1 EA | |
| 10XN3816K08 | 3/8-16 X. 50 HEX HD CAP SCREW GRADE 5 | 1 EA | |
| 10CB1000A04P | CONDUIT BOX, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| HA3400A32 | STUD, 1/2-13 X 7. 38 | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HA4017A11 | 1/8 X 2. 75 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HA4024A02 | 1/8 DOUBLE FEMALE SS CPLG, MCM #4464K351 | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A55 | INPRO/SEAL #1698-A-M0022-0 VBXX 312 BRG/ | 1 EA | |
| HW5100A15 | W4997-050 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 12EP1111A01P | SPL PUEP 312 BRG FOR INPRO SEAL W/EPOXY | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| 10XN5013K28 | 1/2-13 X 1. 75 HEX HEAD MACH SCREW, GRAD | 4 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A55 | INPRO/SEAL #1698-A-M0022-0 VBXX 312 BRG/ | 1 EA | |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA | |
| 12FH1002A15P | FAN COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| XY5013A12 | NUT, 1/2-13, HEX, STEEL, ZINCPLATED | 4 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| HW1001A50 | LOCKWASHER 1/2, ZINC PLT, . 879 OD, . 509 I | 4 EA | |
| 10CB1503A01P | CONDUIT BOX LIPPED LID, MACH W/EPXY PRMR | 1 EA | |
| 14GS1003 | GASKET CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN2520K16 | 1/4-20 X 1' HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA | |
| HW2501H33 | KEY, 1/2 SQ X 3. 875 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 029 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| WD1000B48 | TERMINAL, BURNDY YAV8C-L3 | 3 EA | |
| 12EP1111A02GP6 | FR ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER & RELIA | 1 EA | |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 2 LB | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 08 GA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA | |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA | |
| 12PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1024A06 | 1 EA |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP84111T-5
Brand
Baldor
Model
ECP84111T-4
Brand
WEG
Model
02512ST3HIE324T-W22
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | EL8520542.51 |
| Brand | Bando |
| Model | 800-KPS8M-1696 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/