We never sell your data to third parties
Baldor VECP2333T-4 is a 15 HP, 1765 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 460V at 60 Hz and features NEMA Premium Super-E efficiency, cast iron construction, Inpro shaft seals, and a 5-year warranty. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it is suitable for pumps, fans, and compressors.
MODEL VECP2333T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,882.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
Frame Material
Iron
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
303
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
27.41 in
Phase
3
Power Factor
83
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 15 HP |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 09H181Z914 |
| Frame | 254TC |
| Weight | 303. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0944M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 788495 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0944M |
| Elec. Spec | 09WGZ914 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09H181 |
| Layout | 09LYH181 |
| Frame | 254TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/29/2012 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/18/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VECP2333T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09H181Z914 | BALDOR/OZARK | 11/29/2012 | 44M 4P TEFC VER 254TC SP32-6 SE DRIPCVR | |
| 09H181X828 | BALDOR/OZARK | 2/26/2010 | 36M 4P TEFC VER 254TC SP32-6 SE DRIPCVR |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | VECP2333T-4 |
| SPEC. | 09H181Z914 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 18. 1 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 254TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 83 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6309 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 44. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 56 Amps |
| Break-Down Torque | 153 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 59555 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 69. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 54°C |
| Locked-Rotor Torque | 86. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 67°C |
| Starting Current | 127 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 69 | 79 | 83 | 85 | 87 | 84 |
| Efficiency | 88. 2 | 92. 2 | 92. 7 | 92. 4 | 91. 5 | 90. 4 | 91. 9 |
| Speed (RPM) | 1791. 3 | 1783. 1 | 1774 | 1765. 2 | 1754. 6 | 1743. 1 | 1759 |
| Line Amperes | 8. 62 | 11 | 14. 5 | 18. 2 | 22. 6 | 26. 9 | 20. 8 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA254025 | SA 09H181Z910 | 1 EA |
| RA240836 | RA 09H181Z910 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| 09CB1002A12P | KOBX W/1. 25 NPT LEAD HOLE & 2. 38 MTG HOL | 1 EA |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 1 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA |
| HA3400A39 | STUD- 3/8-16 X 6. 19 OAL HEX WELKER | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HA4017A08 | . 125X3. 50 GREASER EXTEN. NLA | 1 EA |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW4019A01 | PIPE COUPLING 1/8 NPT, STEEL, ZINC COATING | 1 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K28 | 1/4-20 X 1. 75' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| 09EP1300A12P | ENDPLATE, MACH EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN3816K24 | 3/8-16 X 1. 50 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA |
| 09FH1000A03P | FAN HOUSING, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA |
| 09FH1500A01P | DRIP COVER, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 10XN2520K26 | 1/4-20X 1 5/8 HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HW4600F87 | V-RING VITON SLINGER T/D# VVA-045 | 1 EA |
| 12CB1503A01P | KOLD MACH, W/LIP & EPOXY PRIMER | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 2 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 023 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| PK6014 | STEEL STRAP FOR 309-312 BASELESS MOTORS | 3 EA |
| 19XW3118A08 | . 31-18 X. 50 HEX WASHER HEAD TAPTITE II | 3 EA |
| 09EP1118A05GP6 | FREP MACH, 309 BRG. EPOXY PRIMER | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A05 | 1669B ALEM/UNIV860 GR FTG X | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 05 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0005E02 | SPL CONN. DIA. /WARN. LABEL(LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 40PA1024 | PKGP WOOD BASE, RISER SIDE LIFT GRUNDFOS | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
Baldor
Model
VECP2333T
Brand
Baldor
Model
VECP2333T-4
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/