We never sell your data to third parties
Baldor CESSWDM23933T is a 15 HP, 1765 RPM, 3-phase washdown duty electric motor with a NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a C-face mounting flange, Class F insulation, and a 1.15 service factor. This motor operates on 208-230/460V at 60 Hz and is part of Baldor's Super-E premium efficiency line.
MODEL CESSWDM23933T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$7,691.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
293
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
24.67 in
Phase
3
Power Factor
86
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 15 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 39E119X682H2 |
| Frame | 254TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3956M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 729501 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3956M |
| Elec. Spec | 39WGX682 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39E119 |
| Layout | 39LYE119 |
| Frame | 254TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 5/21/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/19/2012 |
| Leads | 9#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM23933T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39E119X682H2 | BALDOR/OZARK | 1/5/2011 | 52M 4P TEFC HOR 254TC SP9-9 SS WASHDOWN | |
| 39E119X479H2 | BALDOR/OZARK | 4/1/2008 | 52M 4P TEFC HOR 254TC SP9-9 SS WASHDOWN |
| Nameplate No. | NP1951D01 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM23933T |
| SPEC. | 39E119X682H2 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 35. 4/17. 7 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 254TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 86 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 38. 7 |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 44. 6 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 08 Amps |
| Break-Down Torque | 174 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 528 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 55. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 66°C |
| Locked-Rotor Torque | 81. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 82°C |
| Starting Current | 126 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 48 | 71 | 81 | 86 | 87 | 88 | 87 |
| Efficiency | 87. 4 | 91. 3 | 92. 5 | 92. 7 | 91. 7 | 90. 6 | 92. 1 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1785 | 1777 | 1768 | 1759 | 1747 | 1763 |
| Line Amperes | 8. 29 | 10. 8 | 14 | 17. 7 | 21. 9 | 27. 2 | 20. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA182189 | SA 39E119X682H2 | 1 EA |
| RA170097 | RA 39E119X682H2 | 1 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| S/P101-000-001 | EPACT PROC-ZK 250FR, SMALL BOX, POLYREX EM | 1 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 39EP1901A01 | S. S. FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| HW4606A16 | PROTECH/SEAL (WDE-1575-2125-BG38) | 1 EA |
| 39EP1903A01 | S. S. C-FACE PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN2520S28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD SS X | 4 EA |
| HW4606A15 | PROTECH/SEAL (WDE-1688-2250-BG37) | 1 EA |
| XY3816S12 | 3/8-16 HEX FINISHED NUT SS | 8 EA |
| 09FH4014A01 | 304 S. S. FAN COVER & GRILL W/#4 FINISH | 1 EA |
| 10XN2520S08 | SCREW, 1/4-20 X 1/2 HHCS SS | 3 EA |
| HW1001S25 | WASHER, 1/4 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 3 EA |
| 09CB1505A01 | S. S. LIPPED KOBX LID | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 10XN3118S12 | 5/16-18 X 3/4 HEX HEAD CAP, STAINLESS ST | 2 EA |
| HW1001S31 | WASHER, 5/16 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| HW2502G25 | #303 SS, SQ KEY 3/8 X 2. 880 | 1 EA |
| MJ5002A02 | NON-CORROSIVE SILICONE, DOW 748, 10. 3 OZ | 0. 031 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 03 LB |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HA3154S06 | THRUBOLT STUD 3/8-16 X 16. 875 SS | 4 EA |
| HW2500S25 | USA#1008-WOODRUFF KEY#B STAINLESS: | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| LB1125C04 | STD-E (STOCK CTN LABEL STD-E WITH FLAG) | 4 EA |
| 39PA1000 | PACKAGING GROUP 39 PRINT | 1 EA |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read more| Brand | Century |
| Model | H279ES |
| Brand | Bando |
| Model | 700-KPS8M-1600 |
SKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/