We never sell your data to third parties
Leeson 112527.00 0.50 HP, 1725 RPM single-phase washdown duty motor with a 56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with Class F insulation. Rolled steel frame, ball bearings, 0.625" shaft diameter. Designed for washdown environments requiring corrosion resistance.
MODEL 112527.00
$470.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
8.8/4.4
Design code
N
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
66
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Length
5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.50
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
L
KW
0.37
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
58
Resistance main
3.4
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 112527.00
UPC: 691720010952 | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Type AC Continuous Duty, C Face With Base, 75% Efficiency Special Features, 1/2 hp, 230/460 VAC, 4.4 A, 50/60 Hz Frequency, 1800 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 56C Frame, 5/8 in Dia Shaft, Selective CCW Rotation, 1.149 Service Factor, Ball Bearing, 67.3 ft-oz Torque, Rigid Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Stainless Steel, 11.19 in L Dimensions
Specs:
| Type | Type AC Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 11.19 in L |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 4.4 A |
| Mounting Type | Rigid |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Speed | 1800 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Torque Rating | 67.3 ft-oz |
| Shaft Size | 5/8 in Dia |
| Insulation Class | Class B |
| Special Features | C Face With Base, 75% Efficiency |
| Service Factor | 1.149 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA File No. LR2025 | UL File No. E49747
SKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreSKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read moreBrand
Baldor
Model
CWDL3504
Brand
Leeson
Model
116486.00
Brand
Baldor
Model
CFDL3504M
Brand
Baldor
Model
CUHL3518
| Brand | SKF Bearing |
| Model | KMT 26 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | PL5050-030-0201-09.0 |
SKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreSKU: 726525
Boat lift motors
MRO had the right products at a good price and fast delivery. Easy to do business with them.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/