We never sell your data to third parties
Baldor CESSWDM3546T-5 is a 1 HP, 1765 RPM, 3-phase washdown duty electric motor with a NEMA 143TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it operates on 575V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This motor features a C-face mounting configuration (F1) and encapsulated windings for protection in high-moisture, corrosive environments.
MODEL CESSWDM3546T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,756.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
51
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.42 in
Phase
3
Power Factor
70
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35VV818M398G1 |
| Frame | 143TC |
| Weight | 51. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3524M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3524M |
| Elec. Spec | 35WGM398 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35VV818 |
| Layout | 35LYVV818 |
| Frame | 143TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/22/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM3546T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35VV818M398G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/30/2010 | 24M 4P TEFC HOR 143TC S. P. #9-4 |
| Nameplate No. | NP1951A05 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM3546T-5 |
| SPEC. | 35VV818M398G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 1. 25 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 143TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | N |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 87. 5 |
| PF | 70 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 834 Amps |
| Break-Down Torque | 16 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 18. 7 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 24 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 26°C |
| Locked-Rotor Torque | 11. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 30°C |
| Starting Current | 12. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 28 | 47 | 60 | 70 | 76 | 80 | 74 |
| Efficiency | 73. 9 | 83. 4 | 86. 4 | 87. 9 | 87. 1 | 86. 9 | 87. 4 |
| Speed (RPM) | 1793 | 1785 | 1778 | 1771 | 1762 | 1754 | 1766 |
| Line Amperes | 0. 874 | 0. 96 | 1. 08 | 1. 24 | 1. 42 | 1. 61 | 1. 35 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA199205 | SA 35VV818M398G1 | 1 EA | |
| RA186543 | RA 35VV818M398G1 | 1 EA | |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA | |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA | |
| 35CB5001A17 | KOBX KIT, (ALL STAINLESS) W/. 75 NPT | 1 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 35FE1913A02 | FR ENDPLATE ASSY | 1 EA | |
| HW4606A01 | JM CLIPPER/SEAL (WDE-0667-1064-BH49) | 1 EA | |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA | |
| 35PE1914A02 | PU EP ASSY. FOR LOCKED BRG | 1 EA | |
| HW4606A02 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-0938-1624-AL23) | 1 EA | |
| 12XN1032S22 | 10-32 X 1 3/8 SLOT HEX, STAINLESS STEEL | 2 EA | |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 2 EA | |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 4 EA | |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| 35FH4005A39 | IEC FH NO GREASER (#304 SS)CLEAN ONLY | 1 EA | |
| 10XN1032S06 | HEX HD CAP SCREW, SS | 3 EA | |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA | |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA | |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| HA3100S14 | THRUBOLT 10X32 X 8. 875 302 OR 303 SS | 4 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreBrand
Baldor
Model
CESSWDM3550T
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3546T
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3550
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3546T-5
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3546
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/