We never sell your data to third parties
Baldor CESSWDM3558T is a 2 HP, 1755 RPM, 3-phase washdown duty electric motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for food and beverage, pharmaceutical, and other washdown applications, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 208-230/460V at 60 Hz. This motor is part of the Baldor-Reliance washdown line, offering corrosion-resistant construction for severe environments.
MODEL CESSWDM3558T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$2,150.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
H
Inverter Code
Inverter Duty
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
45
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
13.42 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 35VV818P883G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 64. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3536M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3536M |
| Elec. Spec | 35WGP883 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35VV818 |
| Layout | 35LYVV818 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 3/4/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESSWDM3558T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35VV818P883G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/5/2010 | 36M 4P TEFC HOR 145TC S. P. #9-4 | |
| 35S618T866G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/21/2002 | 32M 4P TEFC HOR 145TC SP#9-2 (HOSE DOWN | |
| 35R292T866G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/27/2001 | 32M 4P TEFC HOR 145TC SP#9-2 (HOSE | |
| 35R344T090G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/2/2001 | 24M 2P TENV HOR 56C S. P. #9-2(HOSE DOWN) |
| Nameplate No. | NP1951A01 |
|---|---|
| CAT. NO. | CESSWDM3558T |
| SPEC. | 35VV818P883G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 5. 9-5. 6/2. 8 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 76 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 5. 91 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 59 Amps |
| Break-Down Torque | 26. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 6. 7876 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 13. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 46°C |
| Locked-Rotor Torque | 18. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 55°C |
| Starting Current | 25. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 55 | 67 | 76 | 81 | 84 | 79 |
| Efficiency | 79. 4 | 86. 8 | 88. 3 | 88. 5 | 87. 8 | 86. 7 | 88. 1 |
| Speed (RPM) | 1788. 9 | 1780 | 1770 | 1759. 1 | 1747. 2 | 1733. 9 | 1752 |
| Line Amperes | 1. 7 | 1. 97 | 2. 35 | 2. 78 | 3. 31 | 3. 9 | 3. 1 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA191851 | SA 35VV818P883G1 | 1 EA |
| RA179507 | RA 35VV818P883G1 | 1 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB5001A17 | KOBX KIT, (ALL STAINLESS) W/. 75 NPT | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35FE1913A02 | FR ENDPLATE ASSY | 1 EA |
| HW4606A01 | JM CLIPPER/SEAL (WDE-0667-1064-BH49) | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35PE1914A02 | PU EP ASSY. FOR LOCKED BRG | 1 EA |
| HW4606A02 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-0938-1624-AL23) | 1 EA |
| 12XN1032S22 | 10-32 X 1 3/8 SLOT HEX, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 2 EA |
| HA1049A01 | DUBO LOK WASHER SIZE 10 (NYLON LOCK SEAL | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A39 | IEC FH NO GREASER (#304 SS)CLEAN ONLY | 1 EA |
| 10XN1032S06 | HEX HD CAP SCREW, SS | 3 EA |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3100S04 | THRUBOLT- 10-32 X 11. 250 302 OR 303 SS | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
CESSWDM3558
Brand
Electra/Grove Gear
Model
R8672228.00
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3558T
Brand
Baldor
Model
CESSWDM3558T-5
Brand
Electra/Grove Gear
Model
S8772503.00
| Brand | WEG |
| Model | 02015EP3OFP256T-W22 |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | NUHA208 40MM |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/