We never sell your data to third parties
Baldor CESWDM3709T is a 7.5 HP, 3500 RPM three-phase washdown duty motor with a NEMA 213TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding food and beverage, pharmaceutical, and sanitary processing applications, it features a C-face mounting flange for direct coupling to pumps and gearboxes. This motor operates on 60 Hz power with a robust construction suitable for high-pressure washdown environments.
MODEL CESWDM3709T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,462.49 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213TC
Frame Material
Stainless Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
134
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
18.68 in
Phase
3
Power Factor
93
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 3500 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37H888T384G1 |
| Frame | 213TC |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3735M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3735M |
| Elec. Spec | 37WGT384 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37H888 |
| Layout | 37LYH888 |
| Frame | 213TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 2/17/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CESWDM3709T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37H888T384G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/18/2010 | 35M 2P TEFC HOR 213TC SP#9-2(HOSE DOWN) |
| Nameplate No. | NP1669L |
|---|---|
| CAT. NO. | CESWDM3709T |
| SPEC. | 37H888T384G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 19. 9-16. 6/8. 3 |
| RPM | 3500 |
| FRAME | 213TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | A |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 91 |
| PF | 93 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 19. 9 |
| DE | 6307 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 11. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 67 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 91 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 26 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 47°C |
| Locked-Rotor Torque | 37 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 57°C |
| Starting Current | 87 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 62 | 86 | 90 | 95 | 95 | 100 | 95 |
| Efficiency | 84. 6 | 90. 9 | 92. 2 | 91. 9 | 91. 4 | 90. 9 | 91. 6 |
| Speed (RPM) | 3584 | 3564 | 3542 | 3521 | 3499 | 3483 | 3508 |
| Line Amperes | 3. 5 | 4. 7 | 6. 6 | 8. 3 | 10. 3 | 11. 8 | 9. 5 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA191063 | SA 37H888T384G1 | 1 EA |
| RA178727 | RA 37H888T384G1 | 1 EA |
| 36FN3000C02 | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, 1. 175 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200S01 | EYEBOLT 3/8-16 X3/4 S. S. TDR #35988 | 1 EA |
| 37CB3005A04MU | K. O. BOX-MODEL 37. 75 NPT LEAD | 1 EA |
| 37GS1015 | GASKET, FOR 37 WD KOBX'S (SANTOPRENE) | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A49MU | FR EP 37 L & M TEFC (FOR S. P. #9D) | 1 EA |
| HW4500A33 | 1/8 NPT STAINLESS, HOLO-KROME #13002, PRES | 3 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3300A25MU | FACE MT EP-ENCL-307 BRG-213TC-215TC NO G | 1 EA |
| HW4500A33 | 1/8 NPT STAINLESS, HOLO-KROME #13002, PRES | 3 EA |
| HW4606A04 | JM CLIPPER/SEAL (LWE-1376-2125-AL45) | 1 EA |
| 10XN2520S30 | 1/4-20 X 1 7/8 HEX HEAD SS | 4 EA |
| XY3118S12 | 5/16-18 HEX NUT, STAINLESS STEEL | 4 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 37FH4000A45 | STAINLESS FAN COVER, NO GREASER SLOT (FO | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| 37CB4514 | 37 CB LID | 1 EA |
| 37GS1008A02 | 37 GS FOR CB LID - WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| HW2502F21 | #303 SS, SQ KEY 5/16 X 2. 375 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A02 | 732 CL SEALANT 3 OZ DIXIE BEARING 289100 | 0. 001 EA |
| MJ5001A05 | CHEM-CALK 900 WHITE #75 BOSTICK CONSTRU | 0. 001 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3104S14 | 300UBOLT 12. 125LG SS | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| NP1669L | SS WD SUPER-E UL CSA-EEV PREM REV MTG | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
WEG
Model
00736ET3ESS213TC
Brand
Toshiba
Model
Y752SDSR44A-P
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1214A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT1422A |
| Brand | Techtop |
| Model | RD1-RS-TF-56C-4-B-C-.5 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/