We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEWDM23933T-5 is a 15 HP, 1765 RPM, 3-phase washdown duty electric motor with a NEMA 254TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding food, beverage, and pharmaceutical applications, it features a 575V winding for 60 Hz operation, a 1.15 service factor, and a corrosion-resistant, paint-free white finish suitable for high-pressure washdown environments. This motor is part of Baldor's washdown product family, built for reliability in sanitary processing.
MODEL CEWDM23933T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$6,120.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
Frame Material
Steel
HP
15
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
258
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
23.56 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 15 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 39R098X419G1 |
| Frame | 254TC |
| Weight | 255. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3942M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Revision | V |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 786850 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3942M |
| Elec. Spec | 39WGX419 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 39R098 |
| Layout | 39LYR098 |
| Frame | 254TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/20/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEWDM23933T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 39R098X419G1 | BALDOR/OZARK | 6/16/2008 | 42M 4P TEFC HOR 254TC S. P. #9(HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1669E |
|---|---|
| CAT. NO. | CEWDM23933T-5 |
| SPEC. | 39R098X419G1 |
| HP | 15 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 14. 5 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 254TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | B |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 92. 4 |
| PF | 84 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6208 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| BLANK |
General Characteristics
| Full Load Torque | 45 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 68 Amps |
| Break-Down Torque | 145 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 895 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 76 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 60°C |
| Locked-Rotor Torque | 89. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 73°C |
| Starting Current | 101 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 51 | 73 | 84 | 89 | 91 | 92 | 90 |
| Efficiency | 87. 4 | 92 | 92. 9 | 92. 8 | 92. 2 | 91. 6 | 92. 4 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1784 | 1776 | 1766 | 1759 | 1751 | 1762 |
| Line Amperes | 6. 42 | 8. 48 | 11 | 13. 8 | 16. 8 | 20 | 15. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA124851 | SA 39R098X419G1 | 1 EA |
| RA115250 | RA 39R098X419G1 | 1 EA |
| S/P107-000-005 | SUPER-E PROC'S(254/6 FR. ) ZK PLANT - POL | 1 EA |
| MJ5002A01 | SILICON RUBBER SEALANT, 732CL 10. 3 OZ TU | 0. 025 EA |
| HA6016WP | ADAPTER, CONDUT BOX, W/WHITE EPOXY, PRIM | 1 EA |
| 09GS1006 | GASKET, CONDUIT BOX, NEOP-1/16 THICK-BLA | 1 EA |
| 09CB3002A01P | CB MACH - 1. 25 N. P. T. LEAD HOLE W/EPOXY | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| WD1000B17 | KPA-8C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 39EP1100A08WP | FR ENDPLATE, MACH W/WHITE EPOXY, PRIMED | 1 EA |
| HW5100A08 | W3118-035 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HW2502G25 | #303 SS, SQ KEY 3/8 X 2. 880 | 1 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| 39EP1500A04P | PU ENDPLATE, MACH W/EPOXY PRIMER | 1 EA |
| HW4600B53 | SEAL 1. 688 X 2. 275 X 0. 312 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 10XN2520S28 | 1/4-20X 1 3/4 HEX HD SS X | 4 EA |
| HW4600B44SP | V-RING SLINGER 1. 500 X 2. 290 X 0. 280 | 1 EA |
| HA3154S02 | THRUBOLT STUD 3/8-16 X 15. 875 SS | 4 EA |
| XY3816S12 | 3/8-16 HEX FINISHED NUT SS | 8 EA |
| HA2001B08 | SPL SPACER FOR AIR DEFLECTOR. 50 O. D. X | 3 EA |
| 09FH4000A23MWP | FAN COVER, MACH W/WHITE EPOXY | 1 EA |
| 10XN2520S16 | 41/4-20 X 1 HEX HEAD SS | 3 EA |
| 09CB3501P | CONDUIT BOX LID FOR 09CB3001 & 09CB3002 | 1 EA |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA |
| 19XT2520S12 | 1/4-20X3/4 HWH NO SLOT TY. 23 18-8 S. S. | 2 EA |
| HW1001S25 | WASHER, 1/4 SPLT LK, STAINLESS STEEL | 2 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 085 LB |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1025W01 | PAINT- 781-01 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 05 GA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| 07GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX, . 125 THICK BLACK NE | 2 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| HA5027A01 | HA4066A01 T-DRAIN X2 BAGGED | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1669E | SS WD SUPER-E UL CSA CC REV MTG | 1 EA |
| 40PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
CEWDM23933T
Brand
Baldor
Model
CEWDM23933T-5
| Brand | SMC |
| Model | AV2000-N02-5DZB-Z-A |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/