We never sell your data to third parties
Hubbell Kellems 073031204 is a deluxe cord grip designed for strain relief of cables with a diameter range of 0.73 to 0.97 inches. This non-insulated grip provides secure support and protection for electrical cables in industrial applications. Constructed with durable materials, it ensures reliable performance and long service life.
MODEL 073031204
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$37.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Application
Light Duty
Cable Diameter Range
0.73 in-0.97 in
Cable size
.73"-.97" (1.85-2.46)
Construction
Woven
Display size
1 in NPT
Industry Standard(s)
UL Listed
Item type
Dust-Tight Strain Relief Grips
Material
Aluminum Fittings, Galvanized Steel Mesh
Material - mounting hardware
Locknut or Tapped Hole
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Series
Dust-Tight
Style
For Insulated Cables
Thread
1 in NPT
Trade size
1
Kellems Strain Relief Grips connect flexible cord or bus drop cable to electrical enclosures. For indoor use only, they are available with either insulated or non-insulated aluminum fittings, and feature single weave, galvanized steel mesh grips.
Specifications
| Product Type | Dusttight Grips |
|---|---|
| Thread Type | N. P. T. |
| Dustight Grip Insulated | No |
| Grip Style and Material | Straight Aluminum Connector Stainless Grip |
| Grip Cord Range (Diameter) | .73"-.97" (1.85- 2.46) |
| Grip Thread Size | 1" |
| Operating Temperature | -30°F to +225°F (-34°C to +107°C) |
| Mesh Grip Flammability Rating | UL 94-HB |
| Fitting Flammability Rating | UL 94-V2 |
| Recommended Knockout Hole Size | 1.359 to 1.406 (3.45 - 3.57) |
| Hazardous Locations | Suitable for use in hazardous locations per Class I, Div.2, Class II, Div.1 & 2, Class III, Div.1 & 2. |
| Mesh Length @ Nom. Dia. | 7" (17.78) |
| Certifications | UL Listed CSA Certified |
| UPC Number | 78358533004 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
091041010
Brand
Hubbell Wiring
Model
073031204
Brand
Hubbell Wiring
Model
091041015
Brand
Hubbell Wiring
Model
07401021
Brand
Hubbell Wiring
Model
07401019
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-644259 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-411230 |
| Brand | NoTrax |
| Model | 417S0026BY |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-458336 |
| Brand | Lenox Tools |
| Model | 22756OSB614R |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/