We never sell your data to third parties
Hubbell CS8364C specification-grade locking connector rated 50A at 3 phase 250V AC. 3-Pole 4-Wire Grounding configuration. Accepts cord diameters from 0.750" to 1.125". Black/White nylon housing. UL and CSA listed.
MODEL CS8364C
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$182.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
50A
Color
Black/White
Cord dia
750 in-1.125 in
Voltage
3 Phase 250V AC
3P4W, 50A 3PH 250V AC, Nylon Cover, Rynite Interior
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Connector Body |
| Wiring Scheme | 3-Pole, 4-Wire Grounding |
| Amperage | 50A |
| Voltage | 3 Phase 250V AC |
| Item Style | Standard |
| Device Color | Black/White |
| Cord Dia. | .750"-1.125" (19.1-29.2) |
| Contact Nose Material | Black Nylon |
| Terminal Retainer Material | Glass Reinforced PET |
| Housing Material | Black Supertough Nylon |
| Cord Clamp Material | Rynite (white) |
| Terminal Screw Material | Steel pressure screw- zinc plate |
| Ground Screw Material | Steel pressure screw- zinc plate |
| Cord Clamp Screw Material | 302/304 Stainless Steel |
| Body Contact Carrier Material | Black Nylon |
| Contact Spring Material | .040" Brass |
| Spring Binding Plate Material | .100" Brass |
| Ground Contact Material | Brass |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Cord Accommodation | Round portable service cords of diameters commensurate with the device rating as defined in UL Standard 62, CSA C22.2 No.49. |
| Terminal Accommodation | #10 AWG min #6 AWG max |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | UL 94 VO for Receptacles and Inlets. HB or better for Plugs and Connectors. |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Moisture Resistance | IP20 |
| Seal Material | Neoprene |
| Seal Cup Material | Nylon |
| Assembly Material | 302/304 Stainless Steel |
| Latches Material | Supertough nylon (white) |
| Box Terminal Material | Copper |
| Contact Holder Material | Rynite (black) |
| Front & Rear Housing Material | Supertough nylon (black) |
| Listings | UL/CSA |
| UPC Number | 783585829104 |
| Weight in LBs | 1.1 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
CS50CA34
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS8375
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS8365CA10
Brand
Hubbell Wiring
Model
CS50CA05
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3763C
| Brand | LS Electric |
| Model | 02157867UL |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | KO3P-300 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/