We never sell your data to third parties
Hubbell GFP1C GFCI plug rated 15A at 125V AC. This ground fault circuit interrupter plug provides personnel protection in industrial and commercial applications. The compact design integrates a test and reset button for easy self-testing.
MODEL GFP1C
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$89.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15A
Voltage
125V AC
GFCI plug with 1 foot line cord, manual set, yellow with connector body.
Specifications
| GFCI Product Type | |
|---|---|
| Plug Grade | Industrial |
| Amperage | 15A |
| Color | |
| Voltage | 125V AC |
| Set Style | Manual |
| Cord Length | 1' |
| Cord Ends | Female Connector Only |
| Trip Level | 4-6 mA |
| Trip Time | 0.025 seconds |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage Range | 120V AC +10% -15% |
| Max Humidity | 0.95 |
| Operating Temp | Deg F -30 to 150 (Deg C -30 to 66) |
| UPC Number | 78358569030 |
| Weight in LBs | 0.75 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | LS Electric |
| Model | 02157867UL |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | KO3P-300 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/