We never sell your data to third parties
Hubbell Kellems 074093526 is a straight S-Tite cable grip with a 4" inside diameter and integrated mesh. Designed for cable support and strain relief, this grip provides secure holding and pull-through capability for industrial wiring installations. The straight configuration and mesh construction ensure reliable performance in demanding environments.
MODEL 074093526
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$820.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Conduit Trade Size
4 in
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Steel Fitting, Stainless Steel Mesh
Series
Liquidtight Conduit
Style
For Metal & Non-Metallic PolyTuff I
Kellems Liquidtight, Flexible Metal Conduit Grips are offered with high quality Hubbell plated steel fittings in a wide variety of N. P. T. sizes and configurations, either insulated or non-insulated.
Specifications
| Product Type | Liquidtight System |
|---|---|
| Conduit Size | 4" |
| Liquidtight System Type | Flexible Metallic Liquidtight Conduit Grips |
| Liquidtight Connector Body Style | Straight |
| Flexible Metallic Conduit Grip Insulated | Yes |
| Operating Temperature | -30°F to +225°F (-34°C to +107°C) |
| Mesh Grip Flammability Rating | UL 94-HB |
| Fitting Flammability Rating | UL 94-V2 |
| Hazardous Locations | Suitable for use in hazardous locations per Class I, Div.2, Class II, Div.1 & 2, Class III, Div.1 & 2. |
| Fitting Dimension A | 3.81" |
| Fitting Dimension B | 1.06" |
| Fitting Dimension C A/C | 5.75" |
| Fitting Dimension C A/F | 5.31" |
| Fitting Dimension D | 3.96" Throat Dia. |
| Fitting Dimension E A/C | 5.75" |
| Fitting Dimension E A/F | 5.39" |
| Mesh Length | 14" (35.56) |
| Certifications | UL Listed CSA Certified |
| UPC Number | 78358533196 |
| Weight in LBs | 6.2 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
074093526
Brand
Hubbell Wiring
Model
H4009
| Brand | MCR Safety |
| Model | CL2MLX3 |
| Brand | Zero-Max |
| Model | 6A37C-012-081-01 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | CL2MOPFRM |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/