We never sell your data to third parties
Hubbell 1221PWW HUBPRO Wiring Device is a switch with catalog number 1221W and 8 leads, in white. This specification-grade device is designed for commercial and industrial applications requiring reliable switching performance.
MODEL 1221PWW
This vendor has a minimum order quantity of 39. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$11.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 39
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Application
Back and Side Wired
Color
White
Connectivity
Pre-Wired
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 1500V AC minimum for 1 minute
Dimensions
4.18 in x 1.3 in x 1.83 in
Height
1.83 in
Industry Standard(s)
UL Listed
Length
4.18 in
Number of poles
Single pole
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Series
Heavy duty
Style
Single pole
Temperature Rise - Max.
30C maximum at rated current
Type
Toggle
Voltage
120-277 VAC
Voltage rating description
120-277 VAC
Width (in)
1.3
Wire size
#14 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems 1221PWW
UPC: 783585188119 | UNSPSC: 39122211 | GTIN: 00783585188119
Wiring Devices > Switches > Toggle Switches
Wiring Device-Kellems Hubbell-PRO Toggle Switch, 2-Position Heavy Duty Standard, 120/277 VAC, 20 A, 5540 W, 1 to 2 hp Power, 1 Pole, Toggle Actuator, Threaded Mounting, Back/Side Wired/Pre-Wired Lead Terminal, 50000 Cycles Operating Cycles, Thermoplastic, White, Environmental Conditions: -40 to 75 deg C Temperature, 4.18 in H x 1.3 in W x 1.83 in D Dimensions
Features:
- Color coded by amperage makes inspection easy even when installed
- Steel, zinc plated bridge is corrosion resistant
- Strip gauge for accurate wiring
Specs:
| Type | 2-Position Heavy Duty Standard |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Thermoplastic |
| Dimensions | 4.18 in H x 1.3 in W x 1.83 in D |
| Voltage Rating | 120/277 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| Power Rating | 5540 W, 1 to 2 hp |
| Number of Poles | 1 |
| Mounting | Threaded |
| Terminal Type | Back/Side Wired/Pre-Wired Lead |
| Actuator | Toggle |
| Operating Cycles | 50000 Cycles |
| Environmental Conditions | -40 to 75 deg C Temperature |
Packaging:
| Length | 5.0 in |
|---|---|
| Width | 2.0 in |
| Height | 2.0 in |
Certifications/Standards:
CSA Certified | Federal Specification WS896 | NEMA WD1 | UL 20
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
1223PWW
Brand
Hubbell Wiring
Model
1221PWW
Brand
Hubbell Wiring
Model
1222PWW
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451683 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | SC511DS |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/