We never sell your data to third parties
Hubbell GFP20M portable GFCI receptacle rated 20A at 125V AC. Features 4 outlets in a compact, rugged yellow housing for temporary power and construction site applications. Provides ground fault protection for personnel and equipment.
MODEL GFP20M
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$410.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20A
Voltage
125V AC
4 Outlet, Yellow
Specifications
| GFCI Product Type | |
|---|---|
| Amperage | 20A |
| Color | |
| Voltage | 125V AC |
| Set Style | Automatic |
| Cord Length | 6' |
| Device Style | Straight Blade |
| Trip Level | 4-6 mA |
| Trip Time | 0.025 seconds |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage Range | 120V AC +10% -15% |
| Max Humidity | 0.95 |
| Operating Temp | Deg F -30 to 150 (Deg C -30 to 66) |
| UPC Number | 78358552110 |
| Weight in LBs | 3.8 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
GFP15M
Brand
Hubbell Wiring
Model
GFPST4C15A
Brand
Hubbell Wiring
Model
GFP20M
Brand
Hubbell Wiring
Model
GFPST5266CY
| Brand | Marathon Electric |
| Model | R352B |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/