We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL26402 ALUM ADAP STR FOR 26401 BOX
MODEL HBL26402
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$205.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Construction
Cast
Dimensions
4.50 in x 0.41 in x 4.50 in
Display size
For 60 Amp Devices
Height
4.50 in
Item type
Straight Adapter Plate
Length
4.50 in
Material - mounting hardware
Mounting Screws
Number of outlets
Accepts 1-Device
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Performance
Environmental - Moisture Resistance - IP44 Suitability
Temperature range
Limited By Device
Type
Adapter Plate
Width (in)
0.41
Locking Devices, Hubbellock, Industrial, Cast Aluminum Straight Adapter Plate, For 60A Hubbellock, Metallic
- Rugged cast aluminum construction provides maximum strength and abuse resistance in harsh environments
Product Details
General
| Construction | Cast |
| Item Type | Straight Adapter Plate |
| Knockouts | None |
| Material - Mounting Hardware | Mounting Screws |
| Number Of Outlets | Accepts 1-Device |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance | Environmental - Moisture Resistance - IP44 Suitability |
| Temperature Range | Limited By Device |
| Type | Adapter Plate |
| UPC | 783585017341 |
Dimensions
| Dimensions | 4.50 in x 0.41 in x 4.50 in |
| Display Size | For 60 Amp Devices |
| Height | 4.50 in |
| Length | 4.50 in |
| Weight | 0.35 lb |
| Width | 0.41 in |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
Logistics
| Carton Quantity | 5 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL26404
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL26401
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL26402
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL26520
| Brand | TB Woods |
| Model | SK2716 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02146327UL |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL1201IL |
| Brand | Royal Products |
| Model | 45141 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 67194481 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/