We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2713SR CAT#HBL2713 REV SERV MOD
MODEL HBL2713SR
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$177.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Application
Heavy Duty Industrial
Cable range
0.350 - 1.150 in
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.350 in-1.150 in (9-29)
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.94 in x 2.94 in x 5.5 in
Display size
Standard
Environmental conditions
Watertight
Height
5.5 in
Insulation
Insulated Body
Item type
30A Watertight Safety-Shroud Reverse Service Connector
Length
2.94 in
Material
Composite
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Type
Device
Voltage
125/250 VAC
Voltage rating description
125/250 VAC
Width (in)
2.94
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
Locking Devices, Twist-Lock®, Industrial, Reversed Service Female Connector Body, 30A 125/250V, 3-Pole 4-Wire Grounding, L14-30R, Screw Terminal, Black and White.
- Alignment arrows with lock and unlock symbols provide a visual indication that devices are properly connected
- Superior cord grip design protects terminations from excess strain
- UL Type 4X Environmental seal protects connection while in use.
Shrouded Watertight Reverse Service
Product Details
General
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Cord Range | 0.350"-1.150" (9-29) |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | 30A Watertight Safety-Shroud® Reverse Service Connector |
| Material | Composite |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Type | Device |
| UPC | 783585231792 |
Dimensions
| Dimensions | 2.94 in x 2.94 in x 5.5 in |
| Display Size | Standard |
| Height | 5.5 in |
| Length | 2.94 in |
| Width | 2.94 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 30 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 125/250 VAC |
| Voltage Rating Description | 125/250 VAC |
Conductor Related
| Cable Range | 0.350 - 1.150 in |
| Number Of Wires | 4-Wire |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL2823SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2733SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2433SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2813SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2413SW
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLP8FS |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/