We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2713SW LKG WT S/SHRD CONN 30A125/250V L14-30R
MODEL HBL2713SW
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$177.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Application
Heavy Duty Industrial
Cable range
0.350 - 1.150 in
Color
Black, White
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord range
0.350 in-1.150 in (9-29)
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.75 in x 2.75 in x 4.40 in
Display size
Standard
Environmental conditions
Watertight
Height
4.40 in
Industry Standard(s)
UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12
Insulation
Insulated Body
Item type
30A Watertight Safety-Shroud Connector
Length
2.75 in
Material
Composite
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Nema Rating
L14-30R
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Voltage
125/250 V
Voltage rating description
125/250 V
Width (in)
2.75
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
Locking Devices, Twist-Lock, Watertight Safety-Shroud, Female Connector Body, 30A 125/250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, NEMA L14-30R, Screw Terminal, Black PBT housing, White PBT clamps.
- UL Type 4X Environmental seal protects connection while in use.
- One-piece, engineered thermoplastic housing is impact-resistant for heavy-duty industrial environments
- Closure cap is included for environmental seal when device is not in use
- Superior cord grip design protects terminations from excess strain.
Shrouded Watertight Construction
Product Details
General
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Color | Black, White |
| Cord Range | 0.350"-1.150" (9-29) |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | 30A Watertight Safety-Shroud Connector |
| Material | Composite |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Type | Connector Body |
| UPC | 783585231785 |
Dimensions
| Dimensions | 2.75 in x 2.75 in x 4.40 in |
| Display Size | Standard |
| Height | 4.40 in |
| Length | 2.75 in |
| Width | 2.75 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 30 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2, 000V minimum |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 125/250 V |
| Voltage Rating Description | 125/250 V |
Conductor Related
| Cable Range | 0.350 - 1.150 in |
| Number Of Wires | 4-Wire |
| Wire Size | #16 AWG to #8 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | UL Listed, CSA Certified To Type 4, 4X And Type 12 |
| Nema Rating | L14-30R |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL2743SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2511SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2723SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2433SW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2413SW
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 625-2RS1 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6754687 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 730J16 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | GFRTR15W |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/