We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL300RCM SINGLE POLE REPL CONTACT MALE 300A
MODEL HBL300RCM
This product has a minimum order quantity of (20 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$29.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(20 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
400 A
Current / amperage rating
400 A
Industry Standard(s)
UL 498 And UL1691
Style
Replacement Contacts
Type
Accessory
Voltage rating description
600V AC/DC
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL300RCM
UPC: 783585112176 | UNSPSC: 39121402 | GTIN: 00783585112176
Wiring Connectors > Single Pole/Cam Plugs & Connectors > Single Pole Connector Accessories
Wiring Device-Kellems Male Contact Sleeve, Replacement, Series: 16 Series, For Use With: 300 A, 600 VAC/250 VDC 1-Pole and Temporary Power Device, Specifications: 1-Phase, 1-Wire, 1-Pin, 400 A Maximum, 240000 W, 2/0 to 4/0 AWG, Brass/Composite
Features:
- Attachment plugs and receptacles UL 1691 draft standard for single pin and sleeve devices intended for theatre, stage and studio applications
Specs:
| Series | 16 Series |
|---|---|
| Type | Replacement |
| Specifications | 1-Phase, 1-Wire, 1-Pin, 400 A Maximum, 240000 W, 2/0 to 4/0 AWG |
| Suitable For Use With | 300 A, 600 VAC/250 VDC 1-Pole and Temporary Power Device |
| Material | Brass/Composite |
Packaging:
| Length | 3.5 in |
|---|---|
| Width | 1.0 in |
| Height | 1.0 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | ANSI/NFPA 70 | cUL Listed | UL 498/1691 | NEC
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL18300MW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL18300FW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLRFMBY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL18FBW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLTS
| Brand | IKO Bearing |
| Model | NATB5903 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 033291197 |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | CBLAB001 |
| Brand | Goulds |
| Model | 2ST2C6G4 |
| Brand | WEG |
| Model | CWCA0-13-00V18 |
| Brand | HKK Chain |
| Model | SR060CCLA1 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 855EC-B24B5 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/