We never sell your data to third parties
Hubbell HBL3100RS2W pin and sleeve receptacle rated 100A at 250V DC/600V AC. This 2-pole 3-wire grounding device features a white nylon housing and is designed for industrial power distribution applications requiring a robust, watertight connection.
MODEL HBL3100RS2W
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$542.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
100A
Voltage
250V DC/600V AC
Watertight Insulgrip Receptacle, 2P3W, 100A 600V, Series 2
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Service Style | Standard |
| Insulgrip Grounding Style | Style II |
| Device | Receptacle |
| Amperage | 100A |
| Voltage | 250V DC/600V AC |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3 Wire |
| Terminal Accommodations | #4 To #2 AWG copper wire only |
| Replacement Interior Number | IN3100FS2 |
| Housing | Epoxy Painted Aluminum |
| Mounting Flange | Epoxy Painted Aluminum |
| Mounting Screws | Stainless Steel (300 Series) |
| Contact Carrier | Thermoset Polyester |
| Retainer | Thermoset Polyester |
| Ground/Phase Pins | Brass |
| Terminal Screws | Heat treated and Zinc Plated Steel |
| Assembly Screws | Stainless Steel (300 series) |
| Gaskets | Neoprene |
| Cover Arm | Epoxy Painted Aluminum |
| Arm Spring | Stainless Steel (300 series) |
| Cover | Epoxy Painted Aluminum |
| Cover Screw/Rivet | Aluminum |
| Pin/Sleeve Spring | Beryllium Copper |
| Ground Standoff | Brass |
| Ground Bracket | Steel |
| Spring Guide | Stainless Steel (300 series) |
| Springs, Arm and Wave | Stainless Steel (300 series) |
| Spring Washer | Stainless Steel (300 series) |
| Hinge Bushing | Aluminum |
| Certification | UL Listed, UL Standard 1682, UL50 and UL1010 (plugs only), CSA Certified to CSA C22.2 No.182.1, No.94 and No.159 (plugs only), UL Listed and CSA Certified Type 4X. |
| Dielectric Withstand Voltage | Withstands 3, 000V AC Min. |
| Max Working Voltage | 600V AC RMS (i. e., minimum creepage and clearance distance of 6.4 mm, per UL 1682). |
| Current Interrupting | Certified for current interruption at full pated current. |
| Temperature Rise | Max 30° C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current. |
| Endurance | Up to 1, 000 connect and disconnect cycles at full rated current and voltage. |
| Impact Resistance | Per CSA C22.2 N0.182.1 / UL1682 |
| Cord Grip Retention | Per CSA C22.2 N0.182.1 / UL1682 |
| Cord Accommodation | Round portable service cords of diameters commensurate with the device rating as defined in UL Standard 62, CSA C22.2 No.49 and the harmonized European Standards. |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL1686 (1, 2, 3, Green). |
| Product Identification | Identification and ratings are a permanent part of the device housing. |
| Moisture Resistance | Type 3, 4, 4X per UL 50 and CSA C22.2, No.94. |
| Flammability | UL 94V-0 and CSA C22.2 No.0.17 |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact, -25° with impact. |
| Certifications | UL Listed, UL Standard 1682, UL 50, and UL 1010 (plugs only) CSA Certified to CSA Spec. C22.2 No.182.1, No.94 and No.159 (plugs only) UL Listed, CSA Certified Type 4X. |
| Device Description | The interchangeable product line, INSULGRIP pin and sleeve features metallic where you want it and non-metallic where you need it offers two different styles of grounding. |
| UPC Number | 78358501100 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
IN3100FS2
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3100RS2W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3100PS2WR
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3100CS2W
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AH7810XC010 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-414016 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | T5-10-60M-LLUSNB |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/