We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBL330R4W is an IEC pin and sleeve receptacle rated 30A at 125V with 2-Pole 3-Wire Grounding. This watertight device features a white nylon housing suitable for industrial environments requiring a durable, sealed connection.
MODEL HBL330R4W
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$268.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30A
Voltage
125V
Watertight IEC Pin and Sleeve Receptacle, 2P3W, 30A 125V
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| IEC Product Type | Watertight |
| Service Style | Standard |
| Device | Receptacle |
| Amperage | 30A |
| Voltage | 125V |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3 Wire |
| Terminal Accommodations | #12 To #8 AWG copper wire only |
| Color | |
| Replacement Interior Number | IN330AF |
| Housing | Zytel 101 Nylon |
| Mounting Flange | Zytel 101 Nylon |
| Mounting Screws | Stainless Steel (300 Series) |
| Contact Carrier | High-Impact Thermoset |
| Retainer | High-Impact Thermoset |
| Terminal Screws | Stainless Steel (300 series) |
| Assembly Screws | Stainless Steel (300 series) |
| Gaskets | Solid Neoprene |
| Cover Arm | Rynite SST35 |
| Arm Spring | Stainless Steel (17-1 Type) |
| Cover | Rynite SST35 |
| Cover Screw/Rivet | Nickel Plated Brass |
| Rotating Sealing Disc | Polycarbonate |
| Ground/Phase Sleeve | Brass |
| Pin/Sleeve Spring | Stainless Steel (300 Series) |
| Certification | UL Listed, File E146032 Receptacles and Inlets, E146033 Plugs and Connectors, UL Standard UL1682 & UL1686C2, CSA Certified File LR280C for Plugs, Connectors and Inlets, LR285C for Receptacles, CSA Standard C22.2 No.182.1, UL Classified to IEC60309-1, IEC |
| Dielectric Withstand Voltage | Withstands 3, 000V AC Min. |
| Max Working Voltage | 600V RMS (i. e. minimum creepage distance 10 mm minimum) |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current. |
| Temperature Rise | Max 30° C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%. |
| Endurance | 5, 000 connect and disconnect cycles with load for 16A and 20A, 1, 000 cycles with load and 1, 000 cycles w/o load for 30A, 32A, 60A and 63A, and 250 cycles with load and 250 cycles w/o load for 100A and 125A. |
| Impact Resistance | Per CSA C22.2 No.182.1 / UL1682. |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with North American and IEC conventions. |
| Product Identification | Identification and ratings are a permanent part of the device housing. |
| Moisture Resistance | Watertight per IEC 60309-1 |
| Ingress Protection | IP 67 Suitability |
| Flammability | HB or Better per UL 94 or CSA C22.2 No.0.17 |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact. |
| Certifications | UL Listed, File E146032 Receptacles and Inlets, E146033 Plugs and Connectors, UL Standard UL1682 & UL 1686C2, CSA Certified File LR280C for Plugs, Connectors and Inlets and LR285C for Receptacle CSA Standard C22.2 No.182.2, UL Classified to IEC 309-1 and |
| Device Description | Every Hubbell non-metallic Pin and Sleeve product is designed to meet the International Standard IEC 60309-1 and IEC 60309-2. This device standard calls out singly rated, non-interchangeable configuration for every voltage and type of service. |
| UPC Number | 78358540361 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL330R4W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL330C4W
Brand
Hubbell Wiring
Model
IN330AF
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/