We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBL332NM marine hull inlet rated 32A at 230V. Designed for shore power connections in marine environments, this inlet provides reliable power transfer. Constructed with durable materials for corrosion resistance and long service life.
MODEL HBL332NM
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$172.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
32 A
Color
White
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
32 A
Current rating
32 A
Dielectric strength
Withstands 3000V Minimum in
Environmental conditions
Watertight
Industry Standard(s)
CE Certified
Insulation
Insulated Body
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire Grounding
Performance
Environmental - Moisture Resistance - IP56 Suitability
Phase
Single phase
Temperature rating
-40 C w/o impact
Voltage
230V kV
Wattage
7360
Wire size
#12 AWG to #10 AWG
Locking Devices, Twist-Lock, Marine Grade, Hull Inlet, 32A 230V AC 50 Cycles, 2-Pole 3-Wire Grounding, International, Screw Terminal, White
- Self-closing Cover
- Thermoset Contact Carrier
- Corrosion Resistant Rear enclosure
Product Details
General
| Application | Marine Wiring Devices |
| Color | White |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | Hull Mount Single |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance | Environmental - Moisture Resistance - IP56 Suitability |
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact |
| UPC | 783585040622 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized Product |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 32 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 32 A |
| Current Rating | 32 A |
| Dielectric Strength | Withstands 3000V Minimum in |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 230V kV |
| Wattage | 7360 |
Conductor Related
| Number Of Wires | 3-Wire Grounding |
| Wire Size | #12 AWG to #10 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | CE Certified |
Logistics
| Carton Quantity | 5 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | Timken Belts |
| Model | RCP315-4 |
| Brand | Carter |
| Model | CNBH-52-B |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/