We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell HBL363CRC Twist-Lock marine connector rated 63A at 230V, 1-phase. Designed for heavy-duty marine and industrial applications requiring a reliable locking connection. Corrosion-resistant construction ensures durability in harsh environments.
MODEL HBL363CRC
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$184.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
63 A
Application
Heavy Duty Industrial
Color
Yellow
Conductor range
#8 AWG to #2 AWG Copper Wire Only
Connectivity
Screw terminals
Current / amperage rating
63 A
Current rating
63 A
Display size
Standard
Environmental conditions
Weather Proof
Industry Standard(s)
CE Certified
Insulation
Insulated Body
Item type
Marine Version
Material
Composite
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Nema Rating
Non-NEMA
Number of conductors
3-Wire Grounding
Number of poles
2-Pole
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Performance
Environmental - Moisture Resistance - IP55 Suitability
Temperature rating
-40 C w/o impact, -25 with impact.
Voltage
230V kV
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Marine Grade, Female, Connector Body, 63A 230V, 2-Pole 3-Wire Grounding, Terminal Screws, Blue, Watertight
Corrosion Resistant
Product Details
General
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Color | Yellow |
| Environmental Conditions | Weather Proof |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | Marine Version |
| Material | Composite |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance | Environmental - Moisture Resistance - IP55 Suitability |
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact, -25° with impact. |
| UPC | 783585454900 |
Dimensions
| Display Size | Standard |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 63 A |
| Connectivity | Screw Terminals |
| Current / Amperage Rating | 63 A |
| Current Rating | 63 A |
| Voltage Rating | 230V kV |
Conductor Related
| Conductor Range | #8 AWG to #2 AWG Copper Wire Only |
| Number Of Conductors | 3-Wire Grounding |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | CE Certified |
| Nema Rating | Non-NEMA |
Logistics
| Carton Quantity | 5 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL363CRC
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL63AITW
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL363SSX
| Brand | Ringfeder |
| Model | 8006-130SL |
| Brand | Bestorq |
| Model | CC105 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-412079 |
| Brand | AMI Bearings |
| Model | UCT208C4HR5 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 60FB9X1.000 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/