We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL400RCF SINGLE POLE REPL CONTACT FEM 400A
MODEL HBL400RCF
This product has a minimum order quantity of (20 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$29.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(20 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
400 A
Current / amperage rating
400 A
Industry Standard(s)
UL 498 And UL1691
Style
Replacement Contacts
Type
Accessory
Voltage rating description
600V AC/DC
Heavy Duty Products, Single Pole Devices, Industrial Grade, Female, Replacement Contact, 400A 600V AC/DC, Single Conductor, Double Set Screws, Brass
Product Details
General
| Performance |
|
| Series | Series 16 |
| Style | Replacement Contacts |
| Type | Accessory |
| UPC | 783585112343 |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 400 A |
| Current / Amperage Rating | 400 A |
| Voltage Rating Description | 600V AC/DC |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | UL 498 And UL1691 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBLRFFBY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL300RCF
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL400RCF
| Brand | Cutting Tool Technologies |
| Model | 1312-030 TIALN |
| Brand | TB Woods |
| Model | 141212S |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2830SW |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | 10250T57EP |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 6050X5.437 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/