We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL420R7W PS IEC RECP 3P4W 20A 3P 480V W/T
MODEL HBL420R7W
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$244.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Environmental conditions
Watertight
HP
1
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Non-NEMA
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
Phase
Three phase
Style
Standard Service
Voltage
3 Phase 480 VAC
Voltage rating description
3 Phase 480 VAC
Wattage
9600
Wire size
#14 AWG to #10 AWG
2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 125V, 5-20R, Specification Grade, Brown
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Receptacle Style | Quad |
| Standard | NEMA |
| Amperage | 20A |
| Voltage | 125V |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3-Wire Grounding |
| Wiring Method | Back Wired |
| Hospital Grade ? | No |
| Receptacle Grade | Heavy Duty Spec Grade |
| Color | |
| Other Available Colors | Brown, Black, Gray, Ivory, White |
| NEMA No. | 5-20R |
| Horsepower | 1 |
| Type | 2 Pole, 3 Wire, Grounding |
| Rating | 15A, 125V |
| Certification | Listed to UL Standard 498 File E2186 Certified to CSA 22.2, No.42 File 285 |
| Terminal Screw Material | #8-32 Brass, Multiple Drive |
| Ground Screw Material | #8-32 Brass, Multiple Drive (Green) |
| Top Material | Polycarbonate |
| Base Material | Polycarbonate |
| Power Contacts Material | .032" (.81) Brass |
| Dielectric Voltage | Withstands 2, 000V minimum. |
| Current Interrupting | Capable of withstanding a fault level of 1000A, per UL498. |
| Temperature Rise | Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%. . |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL498 (Brass, White, Green). |
| Terminal Accommodation | #14-#12 AWG copper stranded or solid conductor only. |
| Product Identification | Ratings are a permanent part of the device. . |
| Flammability | UL 94 V2. |
| Operating Temperatures | Maximum continuous 75°C, minimum -40°C (w/o impact). |
| UPC Number | 783585014098 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL420P7W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL420R7W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL420B7W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL420C7W
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 6ES7132-4BF00-0AA0 |
| Brand | TB Woods |
| Model | TL3525112 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | PJ1326W |
| Brand | JW Winco |
| Model | 813-3000-F |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 89416 M |
| Brand | Pramet |
| Model | 6820805 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6753908 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 42EF-P2RCB-A2 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/