We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL430B9W PS IEC B 3P4W 30/32A 3P 250V IP67
MODEL HBL430B9W
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$344.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Application
High Ampacity Watertight Connections
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
30 A
Current rating
30 A
Dielectric strength
Withstands 3000V Minimum in
Display size
Standard Sized Product
Environmental conditions
Watertight
Insulation
Insulated Body
Item type
Single Flanged
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Non-NEMA
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Phase
Three phase
Series
HBL Heavy Duty
Style
Standard Service
Temperature rating
-40 C w/o impact
Voltage
3 Phase 250 VAC
Voltage rating description
3 Phase 250 VAC
Wattage
7500
Wire size
#12 AWG to #8 AWG
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Male, Flanged Inlet, 30A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal Screws, Blue, Watertight
- Rugged one-piece housing
- Thermoset polyester contact carrier
- Solid one-piece pins for reliable electrical contact
Watertight
Product Details
General
| Application | High Ampacity Watertight Connections |
| Color | Blue |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | Single Flanged |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance |
|
| Series | HBL Heavy Duty |
| Style | Standard Service |
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact |
| Type | Watertight Inlet |
| UPC | 783585404486 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized Product |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 30 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 30 A |
| Current Rating | 30 A |
| Dielectric Strength | Withstands 3000V Minimum in |
| Phase | Three Phase |
| Voltage Rating | 3 Phase 250 VAC |
| Voltage Rating Description | 3 Phase 250 VAC |
| Wattage | 7500 |
Conductor Related
| Number Of Wires | 4-Wire |
| Wire Size | #12 AWG to #10 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | Non-NEMA |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL430B9W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLS430C9W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLS430R9W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL430P9W
| Brand | Dixon |
| Model | CFR47-C2 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 765L24 |
| Brand | Mitsubishi Electric |
| Model | FX2-16MR |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | RJ650GYTR |
| Brand | JW Winco |
| Model | 351-100-55-M16-EE-55 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1492-CA3 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1489-A1D030 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/