We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL4716 LKG FLG-INLT 15A 125V L6-15P SS
MODEL HBL4716
This vendor has a minimum order quantity of 12. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$36.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 12
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Application
Heavy Duty Industrial
Color
Black
Connectivity
Screw terminals
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.31 in x 1.75 in x 1.09 in
Display size
Standard Sized Product
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
1.09 in
Insulation
Insulated Body
Item type
15A Grounding Stainless steel Flanged Inlet
Length
2.31 in
Material
Stainless steel
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
L5-15P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Temperature rating
-40 C w/o impact, -25 with impact.
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Width (in)
1.75
Wire size
#18 AWG to #10 AWG
Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Flanged Inlet, 15A 125V, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L5-15P, Screw Terminal, Stainless Steel casing, Brown/Stainless.
- Heat resistant thermoset construction
- Stainless steel casing
- #5-40 terminal screws
- Mounting screws included
Metallic Flange
Product Details
General
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Color | Black |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | 15A Grounding Stainless Steel Flanged Inlet |
| Material | Stainless Steel |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact, -25° with impact. |
| Type | Flanged Inlet |
| UPC | 783585236773 |
Dimensions
| Dimensions | 2.31 in x 1.75 in x 1.09 in |
| Display Size | Standard Sized Product |
| Height | 1.09 in |
| Length | 2.31 in |
| Width | 1.75 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 15 A |
| Connectivity | Screw Terminals |
| Current / Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2, 000V minimum |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 125 V |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 1875 W |
Conductor Related
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Wire Size | #18 AWG to #10 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | L5-15P |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL4579C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4716
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5469C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLRFKIT1
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5369C
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 52308 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/