We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL4720CBK LKG PLUG 15A 125V L5-15P BK
MODEL HBL4720CBK
This vendor has a minimum order quantity of 21. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$20.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 21
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15A
Color
Black/White
Cord dia
230 in-0.720 in
HP
0.5
Voltage
125V AC
2P3W, 15A 125V, L5-15P, Black & White Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Plug |
| Wiring Scheme | 2-Pole, 3-Wire Grounding |
| Amperage | 15A |
| Voltage | 125V AC |
| NEMA Configuration | L5-15P |
| Item Style | Standard |
| Device Color | Black/White |
| Horsepower | 0.5 |
| Cord Dia. | .230"-.720" (5.8-18.3) |
| Blade Holder Material | Natural White Nylon |
| Terminal Retainer Material | Clear polycarbonate |
| Housing Material | Black nylon |
| Cord Clamp Material | Natural (white) nylon |
| Blade Material | Brass |
| Terminal Clamp Material | Cold rolled steel-nickel-plated |
| Terminal Screw Material | #8-32 Brass (white finish on neutral screw when used) |
| Ground Screw Material | Brass (green finish) |
| Cord Clamp Screw Material | Steel-zinc-plated |
| Body Holding Screw Material | Steel-zinc-plated |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Cord Accommodation | Round portable service cords of diameters commensurate with the device rating as defined in UL Standard 62, CSA C22.2 No.49. |
| Terminal Accommodation | 15A #14 AWG |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | HB or better per UL 94 or CSA 22.2 No.0.6 |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Moisture Resistance | IP20 |
| Listings | UL/CSA |
| Certified | UL2306 OEM and replacement use on convention center flat cable cord sets. |
| UPC Number | 783585171159 |
| Weight in LBs | 0.15 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL5469C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL7545C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLRFKIT1
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5266C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5366C
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 61926 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2311VBK |
| Brand | LS Electric |
| Model | 0626036263 |
| Brand | Dixon |
| Model | CVS18 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 655L4 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SNAP2182GYSC |
| Brand | PTI |
| Model | SPC355X5-3535 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL26W76IN |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/