We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL4786C LKG FLG-INLT 15A 277 VAC L7-15P WH
MODEL HBL4786C
This vendor has a minimum order quantity of 16. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$27.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 16
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Color
White
Connectivity
Screw terminals
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.56 in x 2.56 in x 1.71 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
1.71 in
Insulation
Insulated Body
Length
2.56 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Max HP
2
Nema Rating
L7-15P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Temperature rating
-40 C w/o impact, -25 with impact.
Type
Flanged Inlet
Voltage
277 VAC
Voltage rating description
277 VAC
Width (in)
2.56
Wire size
#18 AWG to #10 AWG
Locking Devices, Twist-Lock, Industrial, Insulgrip Flanged Inlet, 15A 277V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding, NEMA L7-15P, Screw Terminal, Nylon casing, Back wired, White.
- Impact resistant thermoplastic construction
- Backwired terminations for ease of installation
- #8-32 Multiple drive terminal screws (Slotted, Phillips, Robertson)
- Mounting screws included
Standard Product
Product Details
General
| Application | Extra Heavy Duty Industrial |
| Color | White |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Horsepower - Maximum | 2 |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | 15A Grounding Insulgrip Flanged Inlet |
| Material | Nylon |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact, -25° with impact. |
| Type | Flanged Inlet |
| UPC | 783585172156 |
Dimensions
| Dimensions | 2.56 in x 2.56 in x 1.71 in |
| Display Size | Standard Sized Product |
| Height | 1.71 in |
| Length | 2.56 in |
| Weight | 0.15 lb |
| Width | 2.56 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 15 A |
| Connectivity | Screw Terminals |
| Current / Amperage Rating | 15 A |
| Current Rating | 15 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2, 000V minimum |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 277 VAC |
| Voltage Rating Description | 277 VAC |
| Wattage | 4155 W |
Conductor Related
| Number Of Wires | 3-Wire |
| Wire Size | #18 AWG to #10 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | L7-15P |
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL7101C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5369C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4786C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL4785C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL7545C
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-4SPBY25I |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 25B18SS |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | DT5012LA |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | SS 2012 38MM |
| Brand | Pramet |
| Model | 6753601 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | X-155649 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/