We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL4APGY ADAPTER PLATE 4-PLEX GY
MODEL HBL4APGY
This vendor has a minimum order quantity of 40. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$10.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 40
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Gray
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
4.78 in x 4.78 in x 0.58 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
0.58 in
Industry Standard(s)
Certified to CSA 22.2, No. 42 File 285, Listed to UL Standard 498 File E2186
Length
4.78 in
Material
Polycarbonate
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Type
Adapter Plate
Width (in)
4.78
Straight Blade Devices, Accessories, 4-Plex Adapter Plate for 1 and 2 Gang device boxes, Gray, Single Pack
- Mounts directly to 1 and 2 gang or 4-inch square boxes
Adapter Plate
Product Details
General
| Application | 4-Plex Hospital Grade |
| Color | Gray |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Item Type | 4-PLEX Accessory |
| Material | Polycarbonate |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Series | 4-Outlet Receptacle |
| Type | Adapter Plate |
| UPC | 783585014449 |
Dimensions
| Dimensions | 4.78 in x 4.78 in x 0.58 in |
| Height | 0.58 in |
| Length | 4.78 in |
| Width | 4.78 in |
Electrical Ratings
| Dielectric Strength | Withstands 2, 000V minimum |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
Logistics
| Carton Quantity | 5 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL4APGY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL420HGY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL415GY
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL420GY
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 32212A |
| Brand | MasterDrive |
| Model | AX96 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 77R4A-C3 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | BB81 |
| Brand | Timken |
| Model | QATP13A060SM |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HJNS03109 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/