We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL504NM SHORE POWER INLET 50A 125/250V NM
MODEL HBL504NM
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$198.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
50 A
Application
Marine Wiring Devices
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
50 A
Current rating
50 A
Dielectric strength
Withstands 3000V Minimum in
Display size
Standard Sized Product
Environmental conditions
Watertight
Industry Standard(s)
UL Listed
Insulation
Insulated Body
Item type
Hull Mount Single
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire Grounding
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Performance
Environmental - Moisture Resistance - IP55 Suitability
Phase
Single phase
Temperature rating
-40 C w/o impact
Voltage
125/250 VAC
Wattage
12500
Wire size
#6 AWG
Locking Devices, Twist-Lock®, Marine Grade, Shore Power Inlet, 50A 125/250V, 3-Pole 4-Wire Grounding, Non-NEMA, Screw Terminal, White
- Self-closing Friction Tight Cover
- Threaded Base for making a watertight seal
- Rear enclosure is nickel plated for corrossion resistance
Product Details
General
| Application | Marine Wiring Devices |
| Color | White |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | Hull Mount Single |
| Material | Thermoplastic |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance | Environmental - Moisture Resistance - IP55 Suitability |
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact |
| UPC | 783585519470 |
Dimensions
| Display Size | Standard Sized Product |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 50 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 50 A |
| Current Rating | 50 A |
| Dielectric Strength | Withstands 3000V Minimum in |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 125/250 VAC |
| Voltage Rating Description | 125/250 VAC |
| Wattage | 12500 |
Conductor Related
| Number Of Wires | 4-Wire Grounding |
| Wire Size | #6 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) | UL Listed |
Logistics
| Carton Quantity | 5 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL503SS
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL504NM
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL503NM
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL77CM67
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | 9570 |
| Brand | Mitsubishi Electric |
| Model | A68ADC |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2AK51QT |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | B932C006010-IN |
| Brand | Champion |
| Model | TWISTER-705C-29 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 1VP65-1-3/8 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | EZPAN1X4-40N/D10 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/