We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5252 DUP RCPT IND GRD 15A 125V 5-15R BR
MODEL HBL5252
This vendor has a minimum order quantity of 24. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$17.86 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 24
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Connectivity
Back and Side Wired
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
3.28 in x 1.33 in x 1.05 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
1.05 in
HP
0.5
Length
3.28 in
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Max HP
0.5
Nema Rating
5-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Style
Finder Groove Face
Voltage
125 VAC
Voltage rating description
125 V
Wattage
1875 W
Width (in)
1.33
Wire size
#14 AWG to #10 AWG
2-Pole 3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15R, Flush Nylon Face, Back and Side Wired, Brown
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Receptacle Style | Duplex |
| Face Shape | Traditional |
| Standard | NEMA |
| Amperage | 15A |
| Voltage | 125V |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3-Wire Grounding |
| Wiring Method | Back and Side |
| Hospital Grade ? | No |
| Receptacle Grade | Compact Spec Grade |
| Face Style | Finder Groove |
| Color | |
| Other Available Colors | Brown, Almond, Black, Gray, Ivory, Red, White |
| NEMA No. | 5-15R |
| Horsepower | 0.5 |
| Type | 2 Pole, 3 Wire, Grounding |
| Rating | 15A, 125V |
| Certification | -UL Listed to UL498 File E2186, Guide RTRT Fed Spec WC596G, Meets WD-1 Heavy Duty and WD-6 requirements, Certified to CSA, C22.2, No.42 file 285. |
| Terminal Screw Material | #8-32 Brass /Ni plated for neutral |
| Ground Screw Material | #8-32 Brass, Multiple Drive (Green) |
| Top Material | Nylon |
| Base Material | Reinforced PET |
| Power Contacts Material | .037" (.9) Phosphor Bronze |
| Mounting Strap Material | .050" (1.3) Brass |
| Auto Ground Clip Material | Stainless Steel |
| Mounting Screw Material | Steel-Zinc Plated |
| Dielectric Voltage | Withstands 2, 000V minimum. |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current. |
| Temperature Rise | Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%. . |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL498 (Brass, White, Green). |
| Terminal Accommodation | #14-#10 AWG copper stranded or solid conductor only. |
| Product Identification | Ratings are a permanent part of the device. |
| Flammability | Top: UL 94 V2. Base: UL 94 V0 and UL 94-5 VA. |
| Operating Temperatures | Maximum continuous 75°C, minimum -40°C (w/o impact). |
| UPC Number | 783585434841 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NP8W
Brand
Hubbell Wiring
Model
SNAP5362C2TRA
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5252
Brand
Hubbell Wiring
Model
NP8
| Brand | Rexnord |
| Model | BB284-YY |
| Brand | Timken Belts |
| Model | CP200 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 162830 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 401-6-1 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 1754BZRIV |
| Brand | Goulds |
| Model | A7-3636F |
| Brand | Pramet |
| Model | 7024923 |
| Brand | Goulds |
| Model | H20S-SS |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/