We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5362WSA DUP SPD RCPT 20A 125V 5-20R WH
MODEL HBL5362WSA
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$114.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20A
Voltage
125V AC
2P3W, 20A 125V AC, NEMA 5-20R, 240 joules/20KA per mode, White
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Receptacle Style | Duplex |
| Receptacle Grade | Standard |
| Voltage/Power Rating | 125V AC |
| Amperage | 20A |
| Color | |
| Alarm | Audible and Visual |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3 Wire |
| Certifications | UL Listed File E2186 |
| Listed To: | UL Standards 498 Receptacles, Meets UL1449 TVSS |
| CSA Certified | To Specification C22.2 No.42 |
| ANSI/IEEE | C62.41 (IEEE 587) |
| Installation Categories | A (Ring Wave), "B" (Unidirectional Impulses) |
| Device Top | Nylon |
| Device Base | Nylon |
| Power Contact | .031" (.8) Brass |
| Contact Design | Tandem Modified Bypass |
| Mounting Strap | .050" (1.3) Steel-Zinc Coated |
| Clamping Plate | .031" (.8) Brass |
| Terminal Screws | #8-32 Brass |
| Grounding Screw | Steel (Green) |
| Auto Ground Clip | Stainless Steel |
| Mounting Screws | Steel, Zinc-Plated |
| LED | Red |
| Alarm Muting Screw | Nylon |
| UPC Number | 78358506033 |
| Weight in LBs | 0.3 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
IG5262WSA
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL420S
Brand
Hubbell Wiring
Model
IG8362WSA
Brand
Hubbell Wiring
Model
IG8262WSA
Brand
Hubbell Wiring
Model
IG5362WSA
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 4/B68 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 69.0M050 |
| Brand | Osborn |
| Model | NCFY-2 1/4-S |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 61810-2RS1 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 30.0M063 |
| Brand | POBCO |
| Model | SWT700UXCL60 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/