We never sell your data to third parties
Hubbell HBL61CM53W marine cable, 50-foot length, rated 50A at 125V, white jacket. Designed for marine and industrial applications requiring a durable, weather-resistant power cord.
MODEL HBL61CM53W
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$1,260.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
35
55 lb
Conductor Size
6 AWG
Cord Length
50 ft
Enclosure
IP55/IP56
Number of Conductors
3
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL61CM53W
UPC: 783585800240 | UNSPSC: 39121440 | GTIN: 00783585800240
Wiring Devices > Extension Cords & Outlet Strips > Power Supply Adapter Cordsets
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Cable Set, 2-Pole 3-Wire Grounding Ship to Shore Standard, 6250 W, 125 VAC, 50 A, 1-Phase, 0.65 in, 50 ft Cord, 3 Conductors, 6 AWG Conductor, Copper, PVC, IP55/IP56 Enclosure, White
Features:
- Molded male and female ends
Specs:
| Type | 2-Pole 3-Wire Grounding Ship to Shore Standard |
|---|---|
| Color | White |
| Cord Length | 50 ft |
| Enclosure | IP55/IP56 |
| Jacket Material | PVC |
| Electrical Ratings | 6250 W, 125 VAC, 50 A, 1-Phase |
| Cord Size | 0.65 in |
| Number of Conductors | 3 |
| Conductor Size | 6 AWG |
| Conductor Material | Copper |
Packaging:
| Length | 16.9 in |
|---|---|
| Width | 17.1 in |
| Height | 10.0 in |
| 35.55 lb |
Certifications/Standards:
UL 817 | UL 498
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/