M4100B12R
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell M4100B12R Marine Power Seaboard receptacle rated 100A at 125/250V. 3-Pole 4-Wire Grounding configuration in a red housing. Designed for marine and industrial applications requiring high-amperage power distribution.
MODEL M4100B12R
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
100 A
Application
Marine Wiring Devices
Color
Gray
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
100 A
Current rating
100 A
Dielectric strength
Withstands 3000V Minimum in
Display size
Standard Sized Product
Environmental conditions
Watertight
Insulation
Insulated Body
Item type
Hull Mount Single
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Phase
Single phase
Series
Corrosion Resistant
Style
Reverse Service
Temperature rating
-40 C w/o impact
Type
Watertight Inlet
Voltage
125/250 VAC
Voltage rating description
125/250 VAC
Wattage
25000
Wire size
#3 AWG to #1/0 AWG
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Marine Grade, Male, Flanged Inlet, 100A 125/250V, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal Screws, Yellow
  • Solid one-piece pins for reliable electrical contact
  • Gasketed sealing ring provides watertight seal
  • Raised collar surrounds each phase pin
Product Details
General
Application Marine Wiring Devices
Color Gray
Environmental Conditions Watertight
Insulation Insulated Body
Item Type Hull Mount Single
Material Thermoplastic
Material - Mounting Hardware Screw Mounting
Number Of Poles 3-Pole
OEM Brand Name Hubbell Wiring Device-Kellems
Performance
  • Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current
  • Electrical - Dielectric Voltage - Withstand 3000V AC
  • Electrical - Max. Working Voltage - 600V RMS
  • Environmental - Flammability - HB or better per UL 94 or CSA C22.2 No. 0.17
  • Environmental - Ingress Protection - IP67 Suitability
  • Environmental - Moisture Resistance - Watertight per IEC 60309-1
  • Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75°C
  • Minimum - 40°C w/o impact
  • Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2 No. 182.1 / UL1682
  • Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device housing
Series Corrosion Resistant
Style Reverse Service
Temperature Rating Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact
Type Watertight Inlet
UPC 783585410012
Dimensions
Display Size Standard Sized Product
Electrical Ratings
Amperage Rating 100 A
Connectivity Pressure Terminal Screws
Current / Amperage Rating 100 A
Current Rating 100 A
Dielectric Strength Withstands 3000V Minimum in
Phase Single Phase
Voltage Rating 125/250 VAC
Voltage Rating Description 125/250 VAC
Wattage 25000
Conductor Related
Number Of Wires 4-Wire
Wire Size #3 AWG to #1/0 AWG