MB601002W
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL MB601002W
each
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Application
Metallic
Cable entry
Through Hub
Construction
Cast
Display size
For 60 and 100 Amp Devices
Industry Standard(s)
UL Listed
Item type
Mounting Box
Knockouts
1 1/4 in NPT Hub
Material
Aluminum
Material - mounting hardware
Mounting Screws
Number of outlets
Accepts 1-Device
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Series
Back Boxes and Adapters
Style
15 Degree
Temperature range
Limited By Device
Type
Four-Way Back Box
Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Accessories, Back Box, For 60A and 100A 1 1/4" NPT Hub, Angled, Mounting Screws Included, Gray Cast
Product Details
General
Application Metallic
Construction Cast
Item Type Mounting Box
Knockouts 1 1/4" NPT Hub
Material Aluminum
Material - Mounting Hardware Mounting Screws
Number Of Outlets Accepts 1-Device
OEM Brand Name Hubbell Wiring Device-Kellems
Performance
  • Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current
  • Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000V AC
  • Electrical - Max Working Voltage - 600V AC RMS