We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NP26GY WALLPLATE 1-G 1) RECT GY
MODEL NP26GY
This vendor has a minimum order quantity of 698. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$0.61 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 698
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Gray
Construction
Molded
Cutout
1) Decorator
Dimensions
4.62 in x 2.87 in x 0.25 in
EU RoHS indicator
Yes
Height
0.25 in
Industry Standard(s)
UL Listed
Length
4.62 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of gangs
1-Gang
Operating temperature (C)
-40C to 85
Orientation
Vertical Mount
Size
Standard
Style
1-Decorator
Thickness
0.25
Type
Decorator
Width (in)
2.87
Styleline/Rectangular Plates, 1-Gang, Standard Size, Gray Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Plate Material | Non-Metallic |
| Gangs | 1 |
| Plate Group | Styleline/Rectangular Plates |
| Styleline/Rectangular Plate Image- Per Gang | |
| Plate Size | Standard |
| Color/Material | Gray Nylon |
| Listings | UL Standard 514D |
| Certification | UL Listed E92074, CSA Certified |
| Thickness | .25" (6.35) |
| Mounting Screws | 6/32" X 3/8" Oval Milled Head, Painted |
| Operating Temp | -40 deg. C to 85 deg. C |
| Appearance | Curved Corners, Smooth Finish |
| Product Dimensions | 4.625" (117.48) x 2.875" (72.39) |
| UPC Number | 88377810242 |
| Weight in LBs | 0.05 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NP26GY
Brand
Hubbell Wiring
Model
SNAP5262C2GYTRA
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2325 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02070346UL |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | PPA12-58B65-08NPOX |
| Brand | Pyramex |
| Model | RLTS3110L |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02142106UL |
| Brand | Bestorq |
| Model | 5/5VX900 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | RR205LA |
| Brand | NSI Industries |
| Model | IPL500-4 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/