We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring RA12LAPK100 W-PLATE SCREW 1/2 LT ALMOND 100 PACK
MODEL RA12LAPK100
This vendor has a minimum order quantity of 12. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$37.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 12
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Application
Secures Wallplate to Box
Display size
6/32 x 1/2"
EU RoHS indicator
Yes
Item type
Replacement Wallplates Screws
Material - mounting hardware
Screw Mounting
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Style
Screws
Type
Accessories
Hubbell Wiring Device-Kellems RA12LAPK100
UPC: 883778303517 | UNSPSC: 39121704 | GTIN: 00883778303517
Wiring Devices > Wallplates & Accessories > Wallplate Screws
Wiring Device-Kellems Wallplate Screw, Replacement Standard, 6-32 x 1/2 in, For Use With: Specialty Wallplate, Steel, Light Almond
Specs:
| Type | Replacement Standard |
|---|---|
| Color | Light Almond |
| Suitable For Use With | Specialty Wallplate |
| Material | Steel |
| Size | 6-32 x 1/2 in |
Packaging:
| Length | 2.0 in |
|---|---|
| Width | 2.0 in |
| Height | 1.2 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
RA756I
Brand
Hubbell Wiring
Model
RA12BKPK100
Brand
Hubbell Wiring
Model
RA756
Brand
Hubbell Wiring
Model
RA12GYPK100
Brand
Hubbell Wiring
Model
RA12WPK100
| Brand | LS Electric |
| Model | 02143129UL |
| Brand | Timken |
| Model | 29502-6819 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7038061 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | RO-1/2 |
| Brand | IKO Bearing |
| Model | NTB6590 |
| Brand | Remke |
| Model | 105G0350C |
| Brand | TB Woods |
| Model | BX103 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/