We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring RCD108GYTR COMBO DEC 15A SP&15A125V RCPT TR GY
MODEL RCD108GYTR
This vendor has a minimum order quantity of 19. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$23.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 19
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Action
Snap Switch
Actuator
Rocker
Amperage
15 A
Connectivity
Side Wired
Contact configuration
Two position
Contact rating
15A
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Industry Standard(s)
#14 AWG solid copper wire only, CSA Certified, UL Listed E3896
Material - mounting hardware
Mounting Screws
Number of poles
1) Single Pole
Operating cycles
30,000 Minimum
Operating temperature
Max Continuous- 60 Degrees C, Minimum- -20 Without Impact
Performance
#14 AWG solid copper wire only, CSA Certified, UL Listed E3896
Voltage
125 VAC
Voltage rating description
125 VAC
Wattage
1875
Hubbell Wiring Device-Kellems RCD108GYTR
UPC: 883778302350 | UNSPSC: 39122231 | GTIN: 00883778302350
Wiring Devices > Combination Devices > Switches & Receptacles
Wiring Device-Kellems tradeSELECT Switch and Receptacle Combination Device, 2-Position Standard Tamper-Resistant, Series: Decorator, 120/125 VAC, 15 A, 1875 W Electrical Rating, 1 Pole, 3 Wires, 14 to 12 AWG Wire, Threaded Mounting, Self-Grounding Grounding Style, Snap Switch Reset, Residential Grade, Side Wired Terminal, Gray, 4.2 in H x 1.32 in W x 1 in D Dimensions
Features:
- Low profile, <1 in D
- 15 A at 120 VAC switch, 15 A at 125 VAC receptacle
- 1-pole switch, 2-pole receptacle
- (1) 1-pole rocker, (1) single tamper resistant receptacle
Specs:
| Type | 2-Position Standard Tamper-Resistant |
|---|---|
| Color | Gray |
| Grade | Residential |
| Material | Composite |
| Dimensions | 4.2 in H x 1.32 in W x 1 in D |
| Wire Size | 14 to 12 AWG |
| Number of Wires | 3 |
| Electrical Ratings | 120/125 VAC, 15 A, 1875 W |
| Number of Poles | 1 |
| Mounting | Threaded |
| Terminal Type | Side Wired |
| Dielectric Strength | 1500 VAC |
| Grounding Style | Self-Grounding |
| Series | Decorator |
| Reset Type | Snap Switch |
Packaging:
| Length | 4.2 in |
|---|---|
| Width | 1.6 in |
| Height | 1.1 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | NEMA WD1/WD5 | UL 20 File No. E3896 | CSA Certified
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
RCD308LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
RCD308ALTR
Brand
Hubbell Wiring
Model
RCD303BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
RCD108GY
Brand
Hubbell Wiring
Model
RCD308BKTR
| Brand | Goulds |
| Model | 2WF0538U |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02131352UL |
| Brand | Timken |
| Model | GN107KRRB |
| Brand | Royal Products |
| Model | 53042 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 500J8 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL3P160DB |
| Brand | Grundfos |
| Model | 97786834 |
| Brand | NSI Industries |
| Model | VM-A-11 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/